Adana Caz Derneği – Suat Yener

Caz, ilk kez ABD’nin güney eyaletlerinde, 1900’lerin başında gelişmeye başlamış bir müzik türüdür. Cazın Amerika’ya gelişine bakarsak önce Afrika müziğinden bahsetmek gerekir. Amerika’da Afrikalıların yaptığı müzik ile başlamıştır.

1982 yılında TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası kuruldu. Neşet Ruacan ve Önder Focan’ın topluluklarının ev sahipliğini yaptığı Bilsak isimli ilk caz festivali gerçekleştirdi.

Adana’da beş  jazz grubu olduğu biliniyor. Çoğu konservatuar ve Çukurova Senfoni kökenlidir. Bu yılın Temmuz ayında bir araya gelip Adana Caz Kulübü Derneği”ni resmen kurmuşlar. Adana’nın yakından tanıdığı isimlerden oluşmuş:

Gitarist ve diş hekimi Şemi Kurdak, gitarist ve makine mühendisi İbrahim Südaş. gitarist ve makine mühendisi Fırat Karalı, davulcu ve psikiyatrisi Fikret Aldanmaz, perküsyon ve sosyal medya organizatörü Kemal Erdoğan, gitarist Caner Narin, tiyatrocu İsmail Timuçin, ve otel yöneticisi Can Akşit Adana’nın ilk Caz Derneğini kurmuş oluyorlar.

Adana caz kulübü kurucu üyeleri kulübü tanıtmak yeni üyeler kazanmak ve gelecek planlarını birlikte yapmak amacı ile müzikseverleri bir araya getirecek bir konser düzenlediler.

8 Kasım Çarşamba akşamı Seyhan Oteli Balo salonunda Sibel Köse’ye Gitarda Önder Focan, tenor saksofon da Anıl Şallıel, kontrbas Matt Hall, davulda Berke Özgümüş eşlik edecek.

Sibel Köse, yorumları zengin ve derinlikli bir doğaçlama ustasıdır. Zamosc Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması’na katılarak Birincilik Ödülü kazandı. Yetenek ve beceri, öğretmenlik hüneri ve caz müziğine adanmışlığıyla Türkiye’de caz müziğinin gelişimi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunan sanatçıdır.

Önder Facon, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen ve 11 uluslararası gitarcının katıldığı festivalde Türkiye’yi “Guitar Night” gecesinde temsil etti. İlk caz festivalini düzenlemiştir.

Anıl Şanlıel, Mersin’de doğmuş. College of Music sınavının Türkiye ayağına girip derece ile mezun olmuş. Müzik hayatına grup ve albüm kayıtlarında çalarak devam ediyor.

Berke Özgümüş,  Redd grubunun davulcusu, besteci ve davul hocasıdır.