Cemal Süreya için 59 Kırlangıç Haydar Ergülen

Haydar Ergülen

Haydar Ergülen

Şair, başka şairi çözdükçe kendisinde ilerler. Haydar Ergülen’in Cemal Süreya’dan kalkarak yaptığı da böylesi bir eğitim. Ergülen, ‘Cemal Süreya için 59 Kırlangıç’ta biyografik bilgiyi kendi akışında eritirken yepyeni bir portre çizmeye koyuluyor.

Ömer Erdem /Kitap Sanat

Şairin kendisinden önceki kuşaklar üzerine düşünmesi, yazması manevi bir borç olduğu kadar edebi bir gerekliliktir. Böyle böyle yerini bulur şiir ve şair de. Hatta diyeceğim dolaylı bir eğitim yöntemidir bu. Şair, başka şairi çözdükçe kendisinde ilerler. Haydar Ergülen’in Cemal Süreya’dan kalkarak yaptığı da böylesi bir eğitim. Kendisine doğru derinleşirken ortama ve okuruna alan açma. 59 yıl gibi kısa sayılabilecek bir şair ömrünün her bir senesine bir alınlık yazma girişimi.
Alışılmış biyografi ve şiir eleştirisi kitaplarının ötesinde bir kavrama ve dile getirme yöntemi var Haydar Ergülen’in. Biyografik bilgiyi kendi akışında eritirken yepyeni bir portre çizmeye koyuluyor ‘Cemal Süreya için 59 Kırlangıç’ta. Hacim olarak kısa ancak ritmik olarak atak bu tür kitaplar ilk elde şairi tanımak ve onun şiirine gitmek için de son derece elverişli. Sözgelimi, C. Süreya için “Şiiri bir ‘Türk Şiiri Antolojisi’ gibidir” diyor H. Ergülen. Böylelikle de onun şiirinin, şiirimizin bütün estetik katmanlarını taşıdığını, renklerine büründüğünü, kendi elvanıyla ayrı bir kumaş olduğunun altını çiziyor. Onu okurken, Türk şiirinin geçmişine doğru da yolculuk etmekten kendisini alamadığını ifade ediyor. Sonra da Cemal Süreya’nın bir ‘sentez’ şiiri yazdığını, bu manada temsil gücü yüksek bir şairle baş başa olduğumuzu dillendiriyor.

 

 

CEMAL SÜREYA İÇİN 59 KIRLANGIÇ
Haydar Ergülen
Edebi Şeyler, 2018
96 sayfa, 13 TL.

 

 

 

 

 

 

Yazının devamını okumak için tıklayın