‘13 Kare’ yeniden nefes aldı – Kudret Sönmez

İnsanlık tarihi boyunca yaklaşık 109 milyar insan toprağa ayağını bastı; yedi, içti, üretti, duygulandı, sevdi, sevildi ve çoğaldı. Son durak yerin birkaç metre altındaydı. Miadı dolan herkes uzanıp oraya yattı.  

Şu an 8 milyar kare nefes alıyor, mavi gezegen dediğimiz hayat galerisinde. Her biri ötekine benzese de, devran dönerken özgün iz bırakanlar anılmakta ve anılacak yerin yüzünde, dilinde… İşte, sanat yolunda hayatını yitiren “13 Kare” de onlardan bir tutam olarak belleklerde kaldı!

***

19 Kasım 1995 tarihinde Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) üyesi ve kursiyeri 13 fotoğrafçı, Ürgüp – Göreme yöresine fotoğraf gezisi için giderlerken Pozantı otoyolunda geçirdikleri trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldılar… Dernek Eski Başkanı Özgen Özgenal, Fatma Akalın, İnayet Tolunay, Bekir Kara, Kerem Akşen, Remzi Dağlık, Haluk Dağlık, Fatma Serttaş, Cem Yağan, Utku Acar, Halil Gök, Ümit Sağlamçelik ve Ramazan Aydın… İşte bu değerli isimlerin namına, 1999 yılından itibaren geleneksel boyutta etkinlikler düzenlenmeye başladı.

“13 KARE SANAT GÜNLERİ 2022”

Adana Büyükşehir Belediyesi ve AFAD’ın çabalarıyla 18 – 24 Kasım 2022 tarihleri arasında 18’incisi gerçekleştirilen “13 Kare Sanat Günleri” şu etkinliklerle biçimlendi:

“Özgen Özgenal Fotoğraf Sergisi”, “Anma Programı: Cumhuriyetin İlk Yıllarında Adana”, “Gaston Mizrahi Fotoğraf Sergisi”, “Adana Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri Resim Sergisi”, “Edebiyat – İmza Günü ve Söyleşi: Sema Soykan, Mehmet Uluğtürkan, Çetin Yiğenoğlu”, “Bülent Harputlu Heykel Sergisi”, “Kısa Film Gösterimi: Ozan Sihay, Nuri Cihan Özdoğan”

ETKİNLİĞİN AMACI

Etkinliğin koordinatörlüğünü üstlenen Nevzat Hız, konu hakkında şunları söyledi:

“Amaç; ülke çapında hatta uluslararası platformda etkinlikler yaparak Adanalı 13 sanat insanının anısını yaşatmak, sanatı halkımıza sevdirmek / ücretsiz katılımı sağlamak ve Adana’mızı bir sanat festivaline kavuşturmaktı… İlk yıllarda ulusal fotoğraf günleri olarak başlayan etkinlik, daha sonraki yıllarda diğer sanat dallarını da kapsayacak şekilde mütevazı bir bütçeyle devam etti.

13 Kare Sanat Festivali’nin en büyük hedefi; vatandaşlarımıza ve gençlerimize sanatı anlatmak, sevdirmek hatta onların sanata katılımlarını sağlamaktır. Ayrıca bu tür etkinliklerin kentimizin tanıtımına güç sağladığı açıktır. Kültüre ve sanata desteğin genişleyerek devam edeceğini umuyoruz.”

Belki, su testisi su yolunda kırıldı… Ama, testinin içindeki 13 güzel yürek ve çekilememiş binlerce fotoğraf kesinlikle heba olmadı.