14. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri iptal edildi

13 Mart-1 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan 14. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’ni (14 UÇSG) beklenmeyen bir gelişme olarak dünya gündemine oturan Corona Virüs kaynaklı nedenlerle iptal etmek zorunda kaldık. Ne yazık ki, Çukurova Ödülü’nün bu yılki sahibi Tarıq Ali de aynı nedenle ödül töreni için Adana’ya gelemeyeceğini bildirdi. İtalya’daki etkinliğimiz aynı gerekçeyle iptal edildi. Buna toplumsal, sosyal, kültürel mevsim koşullarının çok yönlü olumsuzlukları da eklendi. Kaldı ki insanın esenliğini önceleyen yapı olarak bir insanın değil ölümü burnunun kanaması sorumluluğunu bile alamayacağımız için 14. UÇSG’nin iptali kaçınılmaz biçimde kendini dayattı.
Üzgünüz.
Oysa, yaklaşık altı aydır yoğun çalışmayla hazırlıklarını sürdürdüğümüz 14. UÇSG için her türlü hazırlıklarımız tamamlanmıştı. Gazetemiz, afişimiz, program broşürümüz bastırılmış, konuklarımızın biletleri alınmış, başta konaklamaları, her türlü gereksinimleri karşılanacak biçimde hazırlıklarım tamamlanmıştı.
Böylesine tarihsel olumsuzluk nedeniyle karşı karşıya kalmamış olsaydık, bu yıl 14. UÇSG kapsamında Türkiye’de Adana, Mersin, Silifke, Antakya, Bodrum, İzmir, İstanbul; yurtdışında ise Sydney, İtalya, İspanya ile Sırbistan’da da çeşitli etkinlikler düzenlenecekti.
Büyük özveri ile bugüne değin bizi destekleyen başta Çukurova Sanat Girişimi’nin değerli gönüllüleri, sanatçılar, sanatçı dostları ile sanatseverlere durumu üzülerek bildiririz.
Saygılarımızla.
Çetin Yiğenoğlu
Çukurova Sanat Girişimi Kurucusu