14 Mart Tıp Bayramı’nız kutlu olsun – Haluk Uygur

14 MART SADECE TIP BAYRAMI DEĞİL…ÜLKESİNİ SEVMENİN GURURUNU YAŞAYANLARIN GÜNÜDÜR…TÜM TÜRKİYE İNSANLARINA KUTLU OLSUN…

Tam 37 yıl oldu… Türkiyenin en fedakar hocalarının elinde, yeni kurulmuş olmasına rağmen en iyi fakültesinden birinde 4 yaşımdan beri hayalim olan doktorluğa başlama şansını yakaladım…

Bu 37 yıl boyunca çok zor şartlarda hekimlik yaptım. Doğu’da Kuş uçmaz kervan geçmez beldelerde, kentlerde yaşadığı yeri terk etmiş insanların kırılmış yaşamları arasında, hatta 12 Eylül zindanlarında…

Günde 150 hasta baktığımız, arkasından da sabahlara kadar nöbet tuttuğumuz günler oldu…

Sadece hekimlik yapmadım, hekimlerin eğitilmesine de katıldım. Afetlerde, zor durumlarda da görev yaptım.

Şuan çalıştığım hastane hariç hep zor şartlarda hekimlik yapmama rağmen, bana ve tüm hekimlere ışık tutan ekteki fotoğrafta Prof. Dr. İlter Uzer tarafından illüstrasyonunu gördüğünüz Hipokrat yemininden bir an bile taviz vermemeye çalıştım. Hipokrat yeminini sadece sağlık faaliyetlerimde değil, yaşamımda da uyguladım.

Bu yaşamımda benim gibi hekim olan eşim hep yanımda oldu. Etrafımıza ve daha da önemlisi çocuklarımıza zorlu şartların olumsuzluğunu değil, ülke sevgisinin gereği olduğunu göstererek yaptığımız hekimliği anlattığımız için, başta iki çocuğumuz olmak üzere ailelerimizin gençleri bizleri takip etti (buna kardeşlerimiz ve onların çocukları da dahil) ve gençleri doktorlardan oluşanbir aile olduk. Bununla da övünç duyuyoruz.

Tüm hekimlerin ve onların şifa dağıttığı tüm ülkem insanlarının Tıp Bayramını canı gönülden kutlarım. Bu bayram sadece doktorların değil, ülkemin bayramıdır.

Bence 14 Mart gerçek bir bayramdır. Tüm kötü şartlara karşı ülkeyi sevmenin gururunu yaşadığımız bir bayram.

Unutmayınız 14 Mart; Dr. Hikmet Boran’ın (Orhan Boran’ın babası) öncülüğünde Tıp Fakültesi öğrencilerinin İngilizlerin İstanbul’u işgaline karşı çıktıkları gün olduğu için bayram olmuştur.