Yaz mevsimi ile beraber yeni çıkan kitaplarda diğer mevsimlere nazaran bir durulma oluyor. Ama bu gözden kaçırılmaması gereken eserler de çıkmadığı anlamına gelmiyor. Son zamanlarda ilgimizi çeken ve okunmadan geçilmemesi gerektiğini düşündüğümüz hem yetişkinler hem de çocuklar için dört kitap önerdik.

 

Parçalar – Baran Güzel (Dedalus Kitap)

Basın bülteniyle ilgiyi çekmeyi başaran kitaplardan biri oldu Parçalar. Ferit Edgü’nün yarım bıraktığı metinler kuşağımızın öne çıkan yazarlarından dokuz isim tarafından tamamlandı ve dokuz öyküden oluşan güzel bir çalışma ortaya çıktı. Kitap Baran Güzel tarafından hazırlandı. Kendisi kitabın girişinde kitabın meydana geliş hikâyesini içten bir şekilde anlatıyor. O hikâyeyi okuyunca Güzel’in kitapla güçlü ve temeli sağlam bir bağ kurduğunu da hissedeceksiniz.

Kitapta yer alan öyküler Okan Çil, Kerem Işık, Bahadır Cüneyt Yalçın, Hakan Bıçakcı, Pelin Buzluk, Emirhan Burak Aydın, Sedat Demir, Melida Tüzünoğlu ve Mevsim Yenice’ye ait. Bu isimler Edgü’nün güçlü anlatımına kendi seslerini ekleyen dokuz isim. Kitapta yer alan her öykü iki parça halinde sunuluyor. Önden italik olarak yerleştirilen Edgü’nün Çığlık isimli kitabından birebir alınan metinler veriliyor ve ardından yazarların tamamlayıcı metinleriyle öyküler bir bütün oluşturuyor. Bu öykülerin bazıları Edgü’nün metninin devamı niteliğindeyken, bazıları farklı bir yöne çekiyor, yeni bir kurgu oluşturuyor. Yani her öykü ayrı bir yaratıcılık alanı haline gelmiş. Edgü’nün yolundan giderken kendi yolunu ustalıkla inşa etmiş her yazar. Edgü’nün ilham veren cümleleriyle başlayan Parçalar ise öyküseverlerin gözden kaçırmaması gereken eserlerden biri.

Orada Bir Yerde – Engin Türkgeldi (Can Yayınları)

Orada Bir Yerde, Engin Türkgeldi’nin ilk matbu kitabı. Kendisi daha önce birçok yayında yer alırken, 2003’te bir e-kitap olan Gölgeler Ordusu’nu yayımladı. Kendisi bir doktor olmasının yanı sıra iyi bir yazar. Onunla daha önce tanışmayanlar bu kitabı okuduktan sonra peşine düşecekleri bir yazarla tanışmış olacaklar. Orada Bir Yerde, 10 öyküden oluşuyor. Bu öyküler benzeri az rastlanan türden. Öykülerde gezginler, peygamberler, cüceler, hükümdarlar, salgın hastalıklar, kutsallar, tanıdıklarımız ama bilmediklerimiz ve niceleri var.

Türkgeldi’nin öykülerinde kullandığı görsel dünya, masal ülkelerini anımsatıyor. Bir sarayda cüceleri toplayan bir kral, çoban krallar, ölümler ve ritüeller, kaçışlar… Gotik edebiyatın Türkçedeki iyi örneklerinden birini vermiş denebilecek karanlık ögelerle yoğurmuş yazar öykülerini. Ama bunlara asla iç karartıcı denemez, bunlar insana içindeki karanlığa baktıran öyküler. Kullandığı dil, okuyucunun hayal dünyasını daimi olarak aktif kılıyor. İmajlar anlatıyla beraber akıp geçiyor. Bu öykülerde bir de ne oluyorsa, kim geliyorsa kuzey ülkesinden geliyor. Engin Türkgeldi’nin zengin fantastik dünyasına çok geç kalmadan girilmeli.

Yazının devamını okumak için tıklayın