Adana Film Festivali’nde, ‘pazartesi’ etkinlikleri

ADANA Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen 24. Uluslararası Adana Film Festivali bugün saat 10.30’da Atatürk Parkı’nda Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlayacak.

Festival programı, 11.45’te Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’nın açılışı ile devam edecek. Sinema sanatçıları ve kent protokolünün katılımı ile gerçekleştirilecek Sinema ve Kültür Sanat Kasabası açılışı, aynı zamanda festivalin ilk etkinliği olacak.

İLK GÜN ETKİNLİKLERİ
Galeria İş Merkezi yanında kurulan Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’nda ilk gün çok sayıda serginin açılışı da yapılacak. Uluslararası Sinema Karikatürleri Sergisi, Mehmet Turgut Sinemanın Usta Yüzleri Fotoğraf Sergisi,  Dünden Bugüne Uluslararası Altın Koza Adana Film Festivali Arşiv Sergisi, Adana Ressamlar Derneği İnteraktif Atölye Çalışmaları ve Sergileri’nin açılışı ile ÇÜ İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü Atölye Çalışmaları saat 12.00’de eş zamanlı olarak Adanalılarla buluşacak.

BİRBİRİNDEN RENKLİ VE ETKİN FAALİYETLER
1 hafta boyunca faaliyet gösterecek Sinema ve Kültür Sanat Kasabası her gün saat 10’da açılacak, 23’te kapanacak. 16 üniversitenin sinema bölümlerine, kendilerini tanıtmak üzere yer tahsisi yapıldı. Türkiye’de sinema festivali yapan 15 şehrin katılımı da gerçekleşecek. Ayrıca şu ana kadar 18 film dağıtım şirketi Kültür Sanat Kasabası’nda yer almak üzere kayıt yaptırdı.
Yine ilk gün etkinlikleri arasında Adana Tiyatro Derneği’nin, ‘Tiyatrolar Festivalde’ başlığıyla gerçekleştireceği atölye çalışmaları, sinema makyöz ve makyörlerinin şovları, dublör şovları, sokakta film müziği gösterileri, dans gösterileri ve canlı heykel şovları yapılacak.

Pazartesi günü Sinema ve Kültür Sanat Kasabası etkinlikleri arasında saat 14.00’te Yönetmen Hilal Saral ile Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi ve saat 16.00’da Kent-Mekan-Sinema konulu panel yer alıyor. Etkinlikler kapsamında Arıplex, Avşar, Cinemaximum ve yazlık sinemada, ücretsiz film gösterimleri de yapılacak.

ALEYNA TİLKİ KONSERİ-ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ
Aynı gün saat 20.00’de Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’nda oluşturulan platform ve alanda, son dönemde ün yapan ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği şarkıcı Aleyna Tilki birbirinden güzel parçalarını Adanalılar için söyleyecek. Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’ndaki etkinliklerin tamamı ücretsiz izlenebilecek.

Kaynak: Hürriyet