Akdeniz Akşamları – Zeynep Kural

Gurbetin, o insanı üşüten, burnunun direğini sızlatan rüzgarıyla tanışmayan yok gibidir. Tene değdiği anda yüreği yakıp kavuran her esintide, hasreti iliklerine kadar hissetmeyen de.

Böyle anlarda coşar duygular, böyle anlarda birleşir ruhlar. Bazen bir şiir, resim, roman, bazen de bir şarkı olur. Nesiller boyunca yaşayacak sevdalar yaratır.

Tıpkı, aynı fakültede okuduğumuz, yolu Çamlık´tan geçen birinin, 1981´de, vatani görevini yaptığı Erzurum´da, 4-Temmuz akşamüstü nöbetindeyken karşıdaki karlı dağlara bakan kalbinin titremesi,

İçinin, doğup büyüdüğü sıcacık memleketi Adana´nın özlemiyle, Akdeniz´in, aşk kokan dalgalarının sesiyle, ılık ılık esen rüzgarının hayaliyle dolması,

Burnunda Kızkalesi´nin iyot kokusuyla, “Akdeniz akşamları bir başka oluyor. Hele bir de aylardan Temmuz ise bambaşka… Sahilde insanlar kol kola sımsıcak. Coşmamak elde mi böyle bir akşamda? İşte ben, böyle bir akşamda aşık oldum…” melodisinindudaklarından dökülüvermesi gibi.

Evet, Grup Merdiven´in kurucularından Serhan Kelleözü öyle bir şarkı yapar ki askerdeyken, o yıldan itibaren, sanki bunu beklermiş gibi tüm Adana bu şarkıyla inler.

Portakal çiçeği ve yaseminle büyüyenlerin, ilk sarhoşluğunu bu kokularla yaşayanların, çam ağaçlarıyla dolu, Seyhan´ın eşsiz mavililiğinin kıyısında üniversite okuyanların ve Serhan´ın gitar dersi verip de yaz aylarında memleketlerine giden çocukların ağzındadır artık o nakarat:

“İşte biz böyle bir akşamda aşık olduk.”

Ve Çukurova´nın, insanının, aşkınının hasretiyle dolu bu şarkı, Adana´nın sınırlarını aşar, tüm Türkiye´nin diline, gönlüne kazınır ve özellikle yaz aylarında, sahillerde, gençlerin gitarlarıyla birlikte seslendirdiği bir sevda marşına dönüşür.

Ardından, öyle bir hale gelir ki tüm Türkiye´de 40´a yakın sanatçı albümünde yer verir, binlerce konserde seslendirilir, ünü yurtdışına yayılır, Arap ve İsrailli şarkıcılar bile söyler.

İşte, 37 yıldır bu şarkıyla coşan, Akdeniz akşamlarının ardında koşan, severse Allah´ına kadar seven Adanalı, bir ilke daha imza atacak. Sarı sıcağın, bereketin bulaştığı bu toprakların sesini yine aynı şarkıyla dünyaya duyuracak.

 

Yazının devamını okumak için tıklayın