Son 5 yılda gösterime girmiş ‘Aksiyonun Tavan Yaptığı 5 film’ / 7. Sanat-Özgür Şevik

Son 5 yılda gösterime girmiş ‘Aksiyonun Tavan Yaptığı 5 film

Sinemanın dünyanın en popüler sanatı olmasında hiç kuşkusuz aksiyon filmlerinin büyük payı var. Yedinci sanatın geniş kitlelere yayılmasında ve insanların sinema salonlarını doldurup taşırmasında başrol hep aksiyon filmlerinin oldu. Teknoloji geliştikçe gerçekçilik dozu da artan ve özel efekt desteğiyle daha da etkileyici hale gelen filmler biz izleyicileri büyülemeyi sürdürüyor.

 

Tehlikeyse tehlike, heyecansa heyecan, tempoysa tempo! Aksiyon severim diyen herkesin mutlaka izlemesi gereken 5 film listemizde.

  1. Kaçış Planı (Escape Plan) / 2013

Son yılların başarılı aksiyon ve gerilim filmlerinden bir tanesi olan Kaçış Planı (Escape Plan), 2013 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Dünyanın en başarılı güvenlik uzmanlarından birinin uğramış olduğu ihaneti ve hapishaneden kaçış planını konu alıyor. Kendi tasarlayıp inşa ettiği üst düzey korumalı hapishanenin konuklarından biri ise kendisi olur. Kendi tasarladığı hapishanede şimdilerde mahkum olarak yer alan Ray, yüksek güvenlik engellerini bir bir aşarak firar etmeyi planlamaktadır.

Michael Hafström yönetmenliğinde karşımıza gelen bu etkileyici filmin senarist koltuğunda ise Miles Chapman ve Jason Keller ikilisi oturuyor. Ayrıca aksiyon filmlerinin usta isimlerinden oluşan oyuncu kadrosunda da Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenneger, Jim Caviezel, Vinnie Jones ve 50 Cent olarak da bilinen Curtis Jackson yer alıyor.

Filmin fragmanını youtu.be/FbHpKDoppaE linkinden izleyebilirsiniz..

 

  1. Adalet (The Equalizer) / 2014

Danzel Washington’un yer aldığı en etkileyici filmler arasında yer alan Adalet (The Equalizer); aksiyon, suç ve gerilim türünün en başarılı örneklerinden de bir tanesidir. The Equalizer/Adalet”te Denzel Washington huzur dolu sakin bir hayat sürmek için gizemli geçmişini geride bıraktığına inanan bir adam olan McCall’u canlandırıyor. Fakat McCall aşırı şiddet yanlısı Rus gangsterlerin kontrolü altındaki Teri (Chloë Grace Moretz) isimli genç kızla tanıştığında, kayıtsız kalamaz –ona yardım etmek zorundadır. Çaresiz olana kaba kuvvet uygulayan herkese karşı intikam almasına olanak sağlayan gizli becerilerle donanmış McCall, verdiği emeklilik kararını bozar ve içinde yatan adaleti yerine getirme arzusunu yeniden bulur. Eğer birilerinin bir derdi varsa, eğer ihtimaller onlardan yana değilse ve eğer başvuracak başka kimseleri yoksa, McCall yardım edecektir. O, Adalet’tir.

Adaleti dengelemeye çalışan bir adamın hikayesinin anlatıldığı bu heyecan verici yapım, konusu itibariyle de bizleri fazlasıyla şaşırtmayı başarmış ve 2014 yılının en etkileyici filmlerinden biri olmuştu.

Filmin fragmanını youtu.be/ytPfBlDKqy0 linkinden izleyebilirsiniz..

 

  1. Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road) / 2015

2015 yılının başarılı filmleri arasında yer alan bir başka etkileyici yapımla daha listemize devam ediyoruz. Halihazırda 70’li ve 80’li yılların efsanevi aksiyon film serisi olan Mel Gibson’ın yer aldığı Çılgın Max (Mad Max), birçok ödülün sahibi olmuştu.

Ancak gelişen efektler ve simgesel sahnelerle donatılan 2015 yapımı Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Tom Hardy ve Charlize Theron’un da başarılı oyunculuğuyla 6 dalda Oscar kazandı.

Filmin fragmanını youtu.be/fU9P4CcSqNQ linkinden izleyebilirsiniz..

 

  1. Dağ 2 / 2016

İlk olarak 2012 yılında gösterime giren Alper Çağlar’ın Dağ filmi her sahnesiyle bizleri kendisine hayran bırakmayı başarmıştı.

2016 yılında ise kadroya eklenen tecrübeli isimler Dağ II filmiyle karşımıza geldiler. DAĞ II; sınır ötesi, gizli operasyonlara gönderilen, yedi kişilik bir tim, ‘Fırtına Getiren’in öyküsü. İlk DAĞ filminden altı sene sonra başlayan filmde, iki can dostu Oğuz ve Bekir, ilk saha görevlerinde Irak’ta barbarlığın hüküm sürdüğü yerlere girerler. Görevleri; IŞİD tarafından infaz edilecek olan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmak ve bölgeden çıkarmak. Askerliğin doğasını ve savaşın merhametsizliğini inceleyen filmde, Oğuz ve Bekir’in altı sene süresince Bordo Bereli olmak için eğitimlerini, ve dahil oldukları tim “Fırtına Getiren”in diğer mensuplarının efkarlı öykülerine şahit olacağız. Masum çığlıkların yankılandığı topraklarda, felaket ve destan arasındaki çizgide, 7 bordo bereli ölümle dans edecek.

Aksiyon, heyecan ve dramın harmanından oluşan bu etkileyici yapım, gelmiş geçmiş en iyi Türk aksiyon filmleri arasına adını yazdırmayı da başardı.

Filmin fragmanını youtu.be/QWyncfXyvMU linkinden izleyebilirsiniz..

 

  1. John Wick 2 / 2017

2017 yılının en iyi aksiyon filmleri arasına adını yazdıran John Wick 2, Keanu Reeves ve Laurence Fishburne ikilisinin Matrix’ten sonra ilk kez bir araya geldikleri etkileyici bir yapımdı.

Halihazırda 2014 yılında vizyona giren John Wick, serinin ilk filminde yer alan olağanüstü aksiyon sahneleriyle de bizleri etkilemeyi başarmıştı. Adalet peşindeki karizmatik tetikçi John Wick geri dönüyor!

Filmin fragmanını youtu.be/9-mCswpPtm4 linkinden izleyebilirsiniz..