Lüks nedir? İhtiyaçlarımızla lüksü kesiştiren bir yaşam mümkün mü? Kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan mekânlar, huzurlu ve keyifli zaman geçirmemizde etkili midir? Estetik zevklerimiz ya da kalite beklentimiz ihtiyaçlarımızı karşılamak için yeterli mi? Benzer sorularla yola çıktığımızda lüks kelimesi kimilerimiz için gösterişli bir kelime olmaktan çıkacaktır.

Lüks kelimesinin Latince kökenlerine baktığımızda karşımıza “luxuria” yani “yaşamın ekstraları” çıkar. Günümüzde lüks kelimesi zannedildiği gibi sadece pahalı ürünler için değil; kaliteli, estetik olarak ilgi çekici, çoğunlukla nadir ya da nispeten daha az sayıda üretilmiş/sunulan, hayranlık uyandıran ve beraberinde yüksek fiyatlı ve en önemlisi de ulaşan kişide duygusal değerleri temsil eden ürünler ya da hizmetler için kullanılır.

​Lüks kelimesi öznel ve çok boyutlu yapısıyla büyülü kelimelerden biridir. İçinde taşıdığı anlam, kullanan kişinin düşüncelerine ve yaşamına göre farklılaşır. Lüks kimi zaman olumsuz bir anlam ifade ederken kimi zaman bir arzuyu kimi zaman da bir gerekliliği temsil eder. Bir ürün ya da hizmet hem lüks hem de gerekli olabilir mi? Her lüks ürün, aynı zamanda bir gereklilik midir? Bu soruların cevapları kişiye göre değişmekle beraber kimi zaman aradaki fark oldukça azalır. Örneğin; özenle tasarlanmış bir koltuk restoran ya da showroom için lüksten ziyade bir gereklilikken, bebekli bir evde tasarımdan ziyade kullanışlılık daha önemli olacağı için bu seçim bir lüks olabilir.

Tüm bu ayrımlar, günümüzde farklı ihtiyaçların doğmasına da neden olmuştur. 19. ve 20. yy’da üretim faaliyetlerindeki gelişim, lüks kelimesinin anlamında değişiklik yaratırken birçok sektörde iç mimari gibi alt branşların, yeni ilgi ve araştırma alanlarının profesyonel olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır.

 

Yazının devamını okumak için tıklayın