Taşar Erkol

Taşar Erkol

“KLASİKTEN ROMANTİĞE”

Konser hakkında bilgi verirken, Orkestra Şefinin adını Cemil Can DELİORMAN olarak yazmıştım. Orkestra Şefinin adı Cemi’i Can DELİORMAN olduğundan, düzeltmemim kabulünü okuyucularımın affına sığınarak arz ediyorum…

Cemi’i Can Deliorman

Müzik eğitimine 12 yaşında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü’nde başlayan Cemi’i Can Deliorman, keman eğitimi boyunca birçok orkestranın ve oda müziği topluluğunun içinde yer aldı, çeşitli ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı ve konserler verdi. Avusturya’daki Viyana Müzik Üniversitesi’nin (Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien) orkestra şefliği bölümü hazırlık sınıfına 18 yaşında kabul edilen en genç şef oldu. Bu başarısının ardından Borusan Kocabıyık Vakfı’nın tam zamanlı eğitim bursunu kazandı ve şeflik çalışmalarına Viyana’da başladı. Lisans eğitimine Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’ndeki (Universität für Musik und Darstellende Kunst Graz) Maestro Martin Sieghart’ın orkestra şefliği sınıfında devam etti. Viyanalı ünlü koro şefi Johannes Prinz’in daveti üzerine koro şefliği bölümüne de tam zamanlı katılan Deliorman, Viyana Filarmoni Orkestrası ve Singverein korosunun şeflik seminerlerine her yıl katıldı; Graz Müzik Üniversitesi orkestra şefliği bölümünden “Master of Arts” derecesi ile mezun oldu. Mozart’ın 250. doğum yıldönümü nedeniyle düzenlenen festivallerde Üniversite Senfoni Orkestrası ile çeşitli konserler verdi.

Hırvatistan’da Graz Senfonik Nefesli Orkestrası’nı, Avusturya’da çeşitli şehir korolarını ve Macaristan Savaria Devlet Senfoni Orkestrası’nı yönetti. 2008 yılında Grazer Bläservielharmonie’nin sanat yönetmeni ve sürekli şefi oldu. Avusturya’daki başarılı çalışmalarından dolayı Graz Müzik Üniversitesi tarafından Amerika’daki Westminster College of the Arts’a gönderildi. Princeton Üniversitesi’ndeki yüksek lisans çalışmalarını Amerika’nın önde gelen koro şeflerinden Dr. Joe Miller ve Dr. James Jordan ile tamamladı. Amerika’nın en saygın korolarından Westminster Symphonic Choir ile çalıştı ve bu toplulukla Carnegie Hall, Lincoln Center gibi saygın mekânlarda sahneye çıktı. Amerika’da ünlü Alman şef Kurt Masur ile Mendelssohn’un “Die Erste Walpurgisnacht” kantatı, Pierre Boulez ile Mahler senfonileri üzerine çalıştı. Borusan İstanbul Filarmoni, Sicilya Senfoni, Savaria Senfoni, Bursa Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Anadolu Üniversitesi Akademik, Çukurova Devlet Senfoni orkestralarında çalıştı. Deliorman, 2010 sanat sezonundan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu sürekli şefliğine getirilen Deliorman, 2017 sezonu itibari ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Yardımcı Şefliği görevine getirilmiştir.

Figaro’nun Düğünü Uvertürü

Şef Cemi’i Can DELİORMAN yönetiminde ÇDSO tarafından mükemmel şekilde seslendirildi.

Fagot Konçertosu Si Bemol Majör (K191)

Solist: Eray İNAL (Doğum:  1983, Ankara) Türk fagot sanatçısı, besteci.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası fagot sanatçısı, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisidir.

Çağdaş Türk Müziği alanında besteler üreten sanatçının başlıca eserleri “Anadolu Rapsodisi” ve “Mesnevi Kanun Konçertosu” dur.

  1. A. Mozart’ın Si Bemol Fagot Konçertosu, sanatçı Eray İNAL tarafından güzel bir performans ile seslendirilerek, dinleyicilerden olumlu not almıştır. Seyircinin yoğun isteği üzerine bis olarak Julius Weissenborn’un 3 Fagot için Trio isimli eseri yine ÇDSO Fagot sanatçılarından Tarkan GÜREL ve Onur ÜZÜLMEZ’ in eşlikleri ile yorumlanmıştır.

Senfoni No: 7 La Majör Op.92

Cemi’i Can Deliorman yönetiminde ÇDSO çok güzel bir performans ile eserin hakkını vererek, bu doyumsuz eseri seslendirdi.

Orkestranın seslendirdiği Uvertür ile Senfoniyi yöneten Cemi’i Can Deliorman’ın esere ve orkestraya hâkimiyeti mükemmeldi…

Emeği geçen tüm kişilere gönülden teşekkürler…