Taşar Erkol

Taşar Erkol

“DRAMA & ROMANTİZM”

Konser başlamadan önce Adana’nın eski hekimlerinden Merhum Dr. Orhan SOYLU’nun kızı konuşma yaparak, bu konserin babası anısına olduğunu söyledi.

 

Antonio PİROLLİ

Roma’da doğan Antonio Pirolli, Santa Cecilia Konservatuvarı’ nın (Roma) piyano, kompozisyon, koro ve orkestra yönetimi bölümlerinden pekiyi dereceyle mezun oldu. Zoltan Pesko, Vladimir Delman ve Rudolf Barshai ile çalışan Pirolli; 1987 yılında 3. Arturo Toscanini Şeflik Yarışması’nda üçüncülük ödülü kazandı.

Türkiye’ye geldiğinden itibaren 1995 – 2000 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin, 2002 – 2005 yılları arasında ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Genel Müzik direktörlüğü görevini yürüttü. Çok geniş bir opera ve senfoni repertuvarına sahip olan Pirolli; dünyanın en önemli opera, senfoni orkestraları ile festivallerine davet edilmektedir.

Türkiye’de Ankara başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin operalarındaki çeşitli eserlerin orkestra şefliğini üstlenmiş olup Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası; İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya Devlet Senfoni orkestraları ile her sene düzenli olarak konserler vermektedir.

Antonio Pirolli, operaya olan tutkusunun yanı sıra geç romantik senfoniler ve modern müzik repertuvarında da başarısını kanıtlamıştır.

Sanatçı yurtdışında da şeflik kariyerine devam etmektedir.

 

  1. Forsyth / Viyola Konçertosu, Sol Minör

Solist: Artemis Sis BALKIZ (Doğum:  1983, Ankara) Türk viyola sanatçısı.

1987 yılında Ankara’da doğdu. 1998 – 1999 sezonunda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’na, Feza Gökmen’in viyola sınıfına, girdi ve 2008 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldu. Altan Kalmukoğlu ve Cüneyt Balkız’la kurduğu trio ile oda müziği konserleri verdi. Bunun yanı sıra Akademik Başkent Oda Orkestrası ve Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile birçok konser verdi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 2007 yılında açtığı sınavda viyola bölümünün birincisi oldu. Sanatçının Maxim Fedetov, Prof. Dr. Server Ganiev, Prof. Rengim Gökmen ve Emin Güven Yaşlıçam gibi usta sanatçılardan referansları vardır. Repertuarında; Carl Stamitz, Celil Forsyt, William Walton ve Bela Bartók konçertoları mevcuttur. Sanatçı, Bela Bartok’un viyola konçertosunu şef Emin Güven Yaşlıçam yönetiminde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve şef Bujor Hoinic yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile seslendirmiştir.

Artemis Sis Balkız, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası viyola grubu üyesidir.

Sanatçı Artemis Sis Balkız, Cecil Forsyth’ nin viyola konçertosunu Şef Antonio Pirolli yönetiminde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile güzel bir performans göstererek seslendirmiştir.

 

  1. Prokofiev / Romeo & Juliete

Şef Antonio Pirolli yönetiminde ÇDSO çok güzel bir performans ile eserin hakkını vererek bu güzel eseri seslendirdi.

Orkestranın seslendirdiği Romeo & Juliete ile Maestro Antonio Pirolli’ nin esere ve orkestraya hâkimiyeti tartışılmaz derecede mükemmeldi…

Emeği geçen tüm kişilere gönülden teşekkürler… Sanatla kalınız …