‘Kelebekler’, Sundance Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nün sahibi oldu.

Yönetmen Tolga Karaçelik’in yazıp yönettiği yeni filmi “Kelebekler”, bağımsız filmlerin “kalesi” Sundance Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü aldı. “Kelebekler”, bu ödüle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hiçbir destek almadan ulaştı. Karaçelik, bakanlığın destek vermeme kararını sosyal medya hesabından “Kültür Bakanlığı yeni filmim Kelebekler’i desteğe layık bulmamış” diyerek duyurmuştu. Bu nedenle filmin tamamlanabilmesi için “fonlama kampanyası” başlatılmıştı.

“Kelebekler”, dünyanın en prestijli festivallerinden biri olan ve bu yıl 18-28 Ocak tarihlerinde ABD’nin Utah eyaletinde 32’si düzenlenen Sundance Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirmişti. Sinemaseverlerin yoğun ilgi ve beğenisiyle karşılanan film, 27 Ocak Cumartesi akşamı gerçekleşen ödül töreninde, “En İyi Film” ödülüne layık görüldü.

Aynı festivale iki sene önce “Sarmaşık” filmiyle katılan Tolga Karaçelik, yeni filmi “Kelebekler” ile festivalde bu kez ödüle ulaşmayı başardı. Öte yandan film, festival yolculuğuna 24 Ocak – 4 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen, Avrupa’nın en önemli festivallerinden 47. Uluslararası Rotterdam Film Festivali ile devam ediyor. “Kelebekler”in festival kapsamında Avrupa prömiyeri yarın gerçekleşecek.

Yazının devamını okumak için tıklayın