Nisan’da Adana’da Karnaval Düzenleme Komitesi bu yıl karnaval etkinliklerine yönelik toplantıyı ocak ayı içinde yapacak. Karnavalda etkinlik düzenlemek isteyenler projelerini sunmaya hazırlansınlar.

Altın Koza, Sabancı Tiyatro Festivali, Lezzet Festivali, Kebap Rakı Festivali sayıları gün geçtikçe artan bu etkinlikler içinde karnavalın Adana için ayrı ve özel bir yeri var.

“Neden?” diye sorarsanız, yanıt: Portakal çiçeği kokusu, nisan ayında baharla birlikte insanlara gelen duygu yükselişi, hem katılım sayısı hem de ulusal medya ve iletişim açısından diğer festivallere fark atması olarak özetlenebilir.

“Karnavalın içerik kalitesini kültür ve sanat ile yükseltmek istiyoruz” Ali Haydar Bozkurt’un karnaval için geçen sene paylaştığı yeni vizyonu. Artık sadece hafta sonu değil bir haftaya yayılan bir program var. Bu konuda Adana Sanat Paydaşları olarak ne yapabiliriz?

Bir gün senfoni orkestrasından Merkez Park’ta muhteşem bir konser dinlesek,

Bir gün Türk sanat müziği, bir gün Türk halk müziği korosu büyük amfide konser verse,

Merkez Park’taki küçük amfi tiyatroda bir tiyatro oyunu sahnelense,

Ressamlarımız tüm galerileri o hafta resim sergileri ile doldursalar,

ÇÜ Heykel Bölümü şehrin heykel haritasını çıkarsa, karnaval gazetesinde yayınlansa,

AFAD, Altın Oran, Arka Plan, Fotoğrafya’daki fotoğrafçıların seçme kareleri şehrin billboardlarına asılsa,

Kurtuluş Türkgüven’in eski orkestrası bir araya gelip onun şarkılarını çalsa,

Yaşar Kemal’in söylediği gibi o güzel atlara binip giden tüm o güzel insanlar geri gelseler,

Adanalı ünlü müzisyenler sıra ile bir hafta boyunca Merkez Park’ta konserler verseler,

Feridun Düzağaç, Yaşar, Haluk Levent aynı sahnede düet yapsa…

Bunlar benim bir çırpıda aklıma gelen hayaller.

Bu yazının ucu açık sizler de karnaval hayallerinizi, önerilerinizi yazabilirsiniz. İnternette karnaval hayalleri listeleme sayfası herkese açık.

Bu hayal ve öneriler A Plus’ta basılı olarak, web ortamında da adabul.com sitesinde yayımlanacak. Bir yanda karnavalın gücüne güvenen, iyi işlere sponsor olmak isteyen kurum ve kişiler, diğer yanda siz karnaval hayalcilerini buluşturup bu nisanda hayallerimizi yarıştırsak: Kimin hayali daha güzel?

Yeni yılda Adana Sanat Paydaşlarını bir araya getiren 2017 yılında yaptığımız Adana Sanat Çalıştayı sonuçlarını değerlendiren bir toplantı düzenlemeyi planlıyorum. Adana Sanat Paydaşlarının ilişkilerini, iletişim düzeyini geliştirmek, etkinlikleri ve paydaşları şehre tanıtmak da benim hayalim. Sizler de bu konuda biraz hayal kurun. 2018 yılında Adana Sanat Paydaşları olarak karşılıklı hayallerimizi paylaşıp onları gerçekleştirmek için çalışalım.

Yeni yıl geldi, ocak-şubat-mart üç ayımız var.

Yeni yılınız kutlu olsun, hepimize mutluluk, barış getirsin.

Kemal Erdoğan