Uygarlıkların beşiği ve kapısı olan Akdenizin en büyük kentidir Adana.

Paleolitik Çağlardan- EPİ-Paleolitik Çağ- Neolitik Çağ- Kalkolitik Çağ- Tunç Çağ- Demir Çağ- Arkaik Dönem- Klasik Dönem- Helenistik Dönem- Roma Cumhuriyet Dönemi- Roma İmparatorluk Dönemi- Orta Çağ Doğu Roma Dönemi I- Abbasi Dönemi- Doğu Roma Dönemi II- Selçuklu Dönemi- Haçlı İstilası Dönemi- Memluk Dönemi- Osmanlı İmparatorluğu Dönemi- Türkiye Cumhuriyeti M.S. 1923- bugünlere, gelmiş bir kentimiz.

Sanatı, kültürü, tarihi, gün ışığına çıkarılmamış, saklı bir kent ADANA.

Binlerce yıldır, ülkelerin sahip olmak için savaştığı, entrikalarla ele geçirmek istediği bu kenti, bizler Adanalılar olarak, büyük sermaye ile, toprak sahipleriyle, iş sahipleriyle, ev ve çalışan kadınlarıyla, işcisiyle- memuruyla, ilk-orta-lise-yüksek okul öğrencileri ile birlikte üzerindeki örtüyü kaldırabiliriz.

Bizler parlatabiliriz şehrimizi birlikte.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, 33 ülkeden 93 ressamın katıldığı ve II. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı (resim-heykel) biz Adanalıları onurlandırdı, umutlandırdı.

93 Sanatçı, şehrimizin, farklı noktalarından, farklı bakış açılarıyla ortaya çıkarttıkları eserleri ile bizleri gerçekten çok mutlu ettiler.

Çalıştaya katılan ressamlar, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde çalışmalarını halka açık olarak bir hafta boyunca sürdürdüler. Bizler de çalışmalarını izledik, sanatçılarla sohbet ettik. Onlar da bizler kadar heyecanlı ve mutluydular. Farklı kültürler, farklı diller, farklı bir bakışla bizi yansıtmak için birlikte ve heyecanla çalıştılar. Çok güzel eserlerini biz Adanalılara sevgiyle sundular. Sevgileri o kadar derin ve yürekten ki bunları hem eserleriyle hem de bakışlarıyla yansıttılar. Teşekkür ediyorum bir Adanalı olarak.

Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Rusya, KKTC, Irak, İran gibi ülkelerin yanı sıra Başkurdistan, Çuvaşistan, Dağıstan, Gagauz Yeri, Kabartay Balkar, Nogay, Ural, Uygur Özerk Bölgesi gibi ülke ressamları ile sağladığınız bu beraberliklerle, sanatın ve kültürün başkenti Adana’ yı görmezden gelenlere farklı renkler, farklı incelikteki fırçalarla, spatüllerle ve farklı çalışma tarzları ile ortaya çıkarttıkları tuval üzeri akrilik boya çalışmaları ile yarattıkları eserlerle tüm dünyaya sunduğunuz görsel ziyafetler için Sn.Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’ye çok teşekkür ediyoruz.

93 sanatçının yaptığı 150 den fazla eser, 31 Ocak 2018 de saat 17.30 da çalışmanın yapıldığı 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başladı. Bir hafta boyunca izleyicilerini bekliyor olacaklar.

Her bir sanatçı, izlenimci, gerçekçi, simgeci, fov,  süprematik, dışavurumcu, minimalist, gerçeküstü, toplumsal gerçekci, kavramsal, perspektifçi bir bakış açılarıyla eserlerini ortaya çıkarmıştır.

Hiçbir sanatçı adını yazmadığım için,  ismini yazamadığım değerli heykeltıraş hocamızın  kocaman ağaç kütüğünden yarattığı güçlü kadın heykeli, misafirperver Adana kadınını yansıtır boyutta  75. Yıl Sanat Galerisi girişinde misafirlerini karşılamaktır.

Salime Kaman

Sanat Eleştirmeni ve Ressam