Taşar Erkol

Taşar Erkol

“NEFESLİ ÇALGILAR KONSERİ”

Nefesli Çalgılar ile Vurmalı Çalgılar sanatçıları ile Nefesli Çalgılar Misafir sanatçılarının eşliğinde oluşturulan “Armoni Orkestrası” nın Maestro Erden Bilgen yönetiminde seslendirdiği eserler dinleyiciler tarafından beğeniyle dinlendi. Ne var ki; bazı eserlerde istenilen duyumlar az dahi olsa bir takım yorumlara açık olarak kaldı.

 

  1. I. ÇAYKOSVKİ

İtalyan Kapriçyosu      Op: 45

Çaykovski’nin yaptığı bir Roma seyahatinde, yapılan festivallerden, halk ve sokak müziklerinden ilham alarak yazdığı bir eser İtalyan Kapriçyosu…

Kapriçyo (Capriccio) serbest ve doğaçlama tarzda yazılmış klasik müzik eserleri için kullanılan bir kelimedir. Eseri dinlediğimizde de çeşitli geçişler, farklı ezgiler bir arada… Serbest ve eğlenceli bir müzik… Bu eserdeki çeşitli geçişler, farklı ezgilerin güzelliği tam olarak duyulamadı.

 

  1. D. SHOSTAKOVİCH

Vals “Jazz Suite”

Shostakovich’ in sekiz kişilik hareketli bir süiti yanlış tanıtılmış ve ikinci Jazz Süiti olarak kaydedilmiştir. Bu eser artık “Waltz No. 2” nin Stanley Kubrick’in Eyes Wide Shut adlı soundtrack’ iyle ünlü olduğu Variety Orkestrası için Suite (1956 sonrası) olarak biliniyor ve Jazz ile ilişkili hale geldi.

Eser Maestro Erden Bilgen tarafından “Nefesli Çalgılar Orkestrası” için düzenlenmiştir. Armoni orkestralarında Klarnetler genelde Senfoni orkestralarındaki 1. Kemanların yerini tutar. Bu düzenlemede (sanırım Maestro Erden Bilgen’in aynı zamanda trompet sanatçısı olması) trompetin öne çıktığı hissedilmiştir.

 

  1. J. Haydn

Trompet Konçertosu

Solist: Carmelo FEDE   Trompet

Carmelo Fede

Müzik ve trompetin ilk unsurlarını Maestro A. Carrieri ile başlattı ve enstrümanın çalışmalarını Maestro Ignazio Monaco ile devam ettirerek enstitü “V” müzik bölümünden mezun oldu. Devlet Konservatuvarı “A” da II. Düzey Akademik Diploması aldı. Birinci ödülü ve Mul Roger Delmotte tarafından düzenlenen üstün ve onur kurslarına katıldığı “Versailles” (Fransa) Bölgesel Konservatuvarı’ndaki onur ödülü kazandı. M. Andrè, E. H. Tarr, B. Nilsson, G. Bodanza, T. Dockshiter, A. Plog, J. Wallace gibi uluslararası alanda ünlü profesörlerin öğrettiği çok sayıda gelişmiş kursa katıldı. Arena di Verona ve Teatro Massimo Orkestrası’ndaki ilk trompet için seçmelere ve müsabakalara katılarak uygunluğunu elde etti.

Gabrieli Ensamble, Trio Hindemith, Trio Poulenc, Sicilya pirinç beşli, Musici Iblei, Trio Ibleo gibi çeşitli oda gruplarıyla çok sayıda konser veriyor. Birkaç oda orkestrasında solist olarak çalıyor. A. Vivaldi, Orfeo, Accentus, Camerata Polifonica Siciliana… Roma’daki Accademia di Santa Cecilia orkestrası ile işbirliği yaptı. Truo ikilisi ve orgda, prestijli uluslararası festivaller için tüm dünyada çok sayıda konser düzenledi.

Catania’daki Teatro Massimo Bellini’deki ilk sürekli trompet ve “V” de trompet öğretmenidir.

Bu güzel eser Şef Erden Bilgen yönetiminde seslendirmiştir. Solist Carmelo Fede dinleyiciler tarafından beğeni toplamıştır.

 

  1. X. LECHELER

Grand Filou

Müzikal eğlence olarak besteci tarafından (Suppe, Verdi, Rossini, Mozart, Strauss, Beethoven, Chopin, Bizet, Offenbach) gibi bestecilerin tanınmış eserlerinden kulakta kalan ezgilerinin bir araya gelmesi ile oluşturulmuştur.

Dinleyiciler tarafından büyük beğeni almıştır.

 

  1. BİLGEN

Özledik & İzindeyiz

Besteci tarafından “Büyük Önder ATATÜRK” e adanmış olan bu eser dinleyiciler tarafından çok beğenilmiştir. Ülkemizin bu günkü durumunda milli duygularımızın da sözcülüğünü yapmıştır.

 

 

  1. Sibelius

Finlandiya Op. 26

Epik karakterde ve başarılı doğa atmosferlerini yansıtan eserlerine en güzel örnek de “Finlandiya Senfonik Şiiri” dir. Bu eserin seslendirilmesinde de ne var ki; yaylı çalgıların verdiği güzel duyumlar eksik kalmıştır.

 

DEDE EFENDİ

Yine Bir Gülnihal

Klasik Türk Müziği Şarkı formundaki eser, Türk Müziği makamlarından Rast, Türk Müziği usullerinden Semai usulünde bestelenmiştir. Rast makamı Batı Müziğinde Sol Majör tonuna benzeyip, Semai usulü vals gibi 3 vuruşludur.

Senfoni orkestrasındaki yaylı çalgıların seslendirdiği o güzel ezgiler, armoni orkestrasında hissedilemedi.

 

Kevser hanım

Nihavend Longa

Longa, Klasik Türk Müziği’nde yürük (çabuk yürüyen, iyi yol alan, hızlı giden) özellik taşıyan dört bölüm iki dörtlük ritimden oluşan bir oyun havası formudur. Nihavend makamı Batı Müziğinde Sol Minör tonuna benzemektedir.

Senfoni orkestrasındaki yaylı çalgıların seslendirdiği o güzel ezgiler, armoni orkestrasında hissedilemedi.

 

  1. ABREU

Tico-Tico          “Latin”

Solist   : Julian LUPU    Trompet

 

Julian Lupu

Romanya’da doğdu. George Enescu Akademisi’nde İoan Rusu ile çalıştı. Diplomasını solo trompet ve pedagoji dalında aldı. 1990’da Bayreuth’ta (Almanya), 1992’de Constanta’da (Romanya) ustalık kurslarına katıldı. Oldukça geniş bir repertuvara sahip olan sanatçının CD kayıtları da bulunmaktadır. Dittersdorf, Haydn, Pichl, Mozart, Vivaldi ve Rachmaninov’ un eserlerini içeren 4 CD’si Olympia Company London tarafından yayımlanmıştır. Sanatçı Romanya, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya, İspanya, Japonya ve Türkiye’nin pek çok kentinde konserler vermiştir. Serge Baudo, Alexander Dimitriev, Massimo Freccia, Jean Fournet, Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez İzguierdo, Karl Anton Rickenbacher, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Emil Tabakov, Gürer Aykal, Yoel Levi, Vladimir Aschenazy gibi ünlü şeflerle konserler gerçekleştirmiştir. 2008 yılında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde J.G.B. Neruda ve A. Vivaldi’nin konçertolarını seslendirmiştir. 2009 ve 2015 yıllarında Bilkent Senfoni Orkestrası ile Shostakovich’in Piyano ve Trompet Konçertosu’nu seslendirmiştir. Mayıs 2009’da Alexander Rudin yönetiminde İzmir`de solo konser gerçekleştirmiştir. Sanatçının National Concours of İnterpretation 1989, 1991,1992, Constanta 1992 (Romanya), Bayreuth 1990 (Almanya) yarışmalarında birçok ödülü bulunmaktadır. Halen Bilkent Senfoni Orkestrasında solo trompet ve grup şefliği görevlerini sürdüren Julian Lupu, aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Eser, Maestro Erden Bilgen yönetiminde orkestra tarafından seslendirilmiştir. Dinleyici tarafından büyük bir beğeni almıştır.

 

  1. P. PİAZZOLA

Libertango

Maestro Erden Bilgen tarafından trompet, trombon, korno ve orkestra için düzenlenen eser, dinleyici tarafından büyük bir beğeni almıştır.

 

  1. REED

Latin Fantezi

Maestro Erden Bilgen tarafından orkestra için düzenlenen eser, dinleyici tarafından büyük bir beğeni almıştır.

Emeği geçen tüm kişilere gönülden teşekkürler… Sanatla kalınız…