Taşar Erkol

Taşar Erkol

Tarih                          : 16.02.2018

Konser Saati              : 20:00

Yer                             : Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi

Şef                               : Nezih Seçkin

Solist                           : Maya Azucena                     “vokal”

Program                     : Sevgililer Günü Özel Programı        

 

Nezih Seçkin

Halen Almanya’da Lüneburg Operasının 1. Orkestra şefi olan Nezih Seçkin Bandırma’da doğdu. 5 yaşında müziğe başladı. 17 yaşında Ankara Devlet Konservatuarı’nın yüksek bölümünden Mithat Fenmen’ in öğrencisi olarak pekiyi derece ile mezun oldu.

Aynı yıl Viyana Müzik Akademisi’nin piyano ve orkestra şefliği bölümlerini kazanarak her iki bölümü de 4 yıl içinde bitirerek diploma aldı.

Piyano Bölümünde Dieter Weber ve Noel Flores ile çalıştı. Orkestra şefliğinde ise Karl Osterreicher ile çalıştı. Almanya’da Celibidache’nin kurslarına katıldı. Leningrad’da İlya Musin ile çalıştı. Ünlü Rus şeflerinin hocası olan Musin, Seçkin’e özel bir ilgi gösterdi.

Ayrıca Türkiye’de Zarife İsmailova ile de çalışmalar yapan Seçkin, Viyana’da piyanist olarak Mozart yorumu ile övgü alırken, Macaristan’da yönettiği Haydn senfonilerindeki yorumu ile Macar basınından büyük övgü aldı. Almanya’da 16 yıl süreyle Lüneburg, Koblenz, Hildesheim, Dortmund Operalarında görev yaptı.

Koblenz’ de Ren Filarmoni, Dortmund’da Dortmund Filarmoni gibi, bu şehirlerin orkestraları ile sayısız Opera, Operet, Müzikal, Bale, Konser ve Turneler yönetti. Lübeck Operası’nda misafir şef olarak temsil yönetti. Dortmund Filarmoni Orkestrası ile Beethoven’in 3. ve 5. piyano konçertolarını çaldı. Recklinghausen Senfoni Orkestrası ile Beethoven Korolu Fantezi’ yi seslendirdi.

Ayrıca Dortmund Enstrüman Cemiyeti Senfonik Orkestrasında 4 yıl müzik direktörlüğü yaptı. Bu orkestra ile çeşitli senfonik konserler yönetti. Polonya, Macaristan ve Hollanda orkestraları ile Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika ve Danimarka’da sayısız turneler yönetti.

Amerika, Romanya ve Slovakya’da konuk şef olarak bulundu. Sanatçı Adana, Bursa, Antalya ve Eskişehir Senfoni Orkestralarını yönetti. Efes ve Aspendos Festivallerinde görev aldı. Mersin ve İzmir Operalarında müzik direktörlüğü yaptı.

 

MY FAİR LADY – OVERTURE – Benim Adil Hanımefendi

Lerner ve Loewe’nin zarif bir bayan haline dönüştürülmüş bir kek çiçeği kıza ilişkin ödüllü hikâyesi… Tüm zamanların en iyi müzikallerinden biri olarak kabul edilir.

Lerner ve Loewe’nin My Fair Lady’si Broadway’de açıldığında, film versiyonu Best Picture da dâhil olmak üzere sekiz Oscar’ı eve götürürken “En İyi Müzikal” dâhil olmak üzere altı “Tony Ödülü” topladı.

George Bernard Shaw’ın Pygmalion’u uyarınca My Fair Lady, diğerlerinin ölçüldüğü ender müzik. Zarif bir bayan haline dönüştürülen bir kek çiçeği çocuğunun hikâyesi…

“Şans Daha Az mı?”, “Biraz Şansla”, “İspanya’da Yağmur”, “Ben Yağmur Olmayacak mı?” Bütün gece dans edebilirdiniz”, “Yaşadığınız Sokakta”, “Beni Zamanında Kiliseye Getirin” ve “Ben Yüzüne Talan Gelmiştim” sözlerini tamamladı.

Eliza Doolittle, Edwardli toplumun alt basamaklarında tutan açık bir Cockney aksanıyla genç bir çiçek satıcısıdır. Profesör Henry Higgins ona uygun bir bayan gibi konuşmayı öğretmeye çalıştığında, olası bir dostluk gelişmeye başlar.

 

A NATURAL WOMAN – Doğal Bir Kadın

Atlas Okulu etiketinde Amerikalı soul şarkıcısı Aretha Franklin tarafından 1967 yılında piyasaya sürüldü. Şarkıyı Carole King ve Gerry Goffin, Atlantic producer Jerry Wexler’in katkılarıyla yazdı. Bu rekor, Billboard Hot 100’de 8 numaraya ulaşan Franklin için büyük bir hit oldu ve onun için standart bir şarkı haline geldi. Franklin ayrıca 1968’de Paris’te Aretha adlı albüme canlı bir kayıt ekledi. Versiyonlar King tarafından kendisi, Mary J. Blige, Celine Dion ve diğerleri tarafından da kaydedildi. 2015 Kennedy Merkezi Şeref Ödülleri’nde Aretha Franklin, ödüllü Carole King’i onurlandırmak için şarkıyı seslendirdi.

 

FALLIN

Amerikan şarkıcısı Alicia Keys’in ilk stüdyo albümü “Songs in A Minor” de (2001) bir şarkısı. J Records tarafından 2 Nisan 2001’de Single olarak çıkarıldı. “Fallin ” genellikle imza şarkısı olarak düşünülür.

“Fallin ”, global başarıya ulaştı ve ABD Billboard Hot 100’de bir numaraya ulaştı ve birçok ülkede ilk 5’e girdi. Ayrıca dünya çapında çok sayıda sertifika aldı ve 2001 yılının en çok satan singlelarından biri oldu. 2009’da Fallin, “On Yılın Billboard Hot 100 Songs” unda 2000’lerin en başarılı 29 şarkısı seçildi.

2002’de Yılın Şarkısı, En İyi “R & B Şarkı” ve “En İyi Kadın”, “R & B Vokal Performansı” olmak üzere üç Grammy Ödülü kazandı ve ayrıca Yılın Kaydı‘ na aday gösterildi.

 

CRY LOVE – Ağla Aşk

Çarpıcı, cesur, organik ve güzel olan Cry Love, adalet için bir marştır. Başlık parça, albümün ana konseptini oluşturuyor. Maya’nın dinleyicilere ilham vermek ve onları güçlendirme arzusu, “Warriors” in keskin kanısını ve “Near” in ihtişamını etkiliyor. “The Half”, kaya simgesi Vernon Reid tarafından harekete geçirilen korkunç bir durum. Reggae efsanesi ve Billboard’ ün 1 numaralı sanatçısı iNi Kamoze, “Belong To The Sun “‘ın parlak, akustik nitelikleri bir başka çarpıcı kesim sunarken” Benim Sırtım Duvara Karşı Olmadı “ya parlaklık katıyor.

 

I WANNA DANCE

I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me), Whitney Houston’ın 2. stüdyo albümü Whitney’ den çıkan ilk single’ıdır. Mayıs 1987’de Arista Records tarafından piyasaya sürülmüştür. Şarkının bestesi George Merril ve Shannon Rubicam’a aittir. 20 haftaya yakın listelerden inmeyen şarkı 1988 Grammy Ödüllerinde şarkıcıya 2. Grammy’ sini kazandırmıştır. Şarkı, 1 numaraya ulaştığı hafta, albüm “Whitney” de 1 numaradan giriş yapmıştır. Bu başarıyı bir bayan sanatçı olarak ilk kez başaran Whitney Houston, daha sonra da şarkısının Brian Grant tarafından çekilen videosunu yayınlamıştır.

“I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)”nin videosu tipik bir dans videosu formatında olduğu gibi, Whitney Houston’ın en bilindik kliplerinden biridir. Video Brian Grant tarafından yönetilip çekilmiştir.

 

RESPECT – Saygı

1965 yılında Amerikan kayıt sanatçısı Otis Redding tarafından yazılmış ve orijinal olarak piyasaya çıkan bir şarkıdır. Şarkı, R & B şarkıcısı Aretha Franklin için 1967’de hit ve imza şarkısı haline geldi. İki versiyondaki müzik önemli derecede farklıdır ve şarkılardaki birkaç değişiklikle şarkılar tarafından söylenen öyküler farklı bir lezzete sahiptir. Redding’ in versiyonu, kadına istediği her şeyi verecek umutsuz bir adamın savunmasıdır. Eve para getirdiğinde saygı görmesi durumu yanlış yaptığında umurunda değildir. Bununla birlikte, Franklin’in versiyonu, adamının istediği her şeye sahip olduğunu bilen, güçlü, kendine güvenen bir kadından bir beyandır. Onu asla yanlış yapmaz ve onun “saygısını” ister. Franklin’in versiyonu, “RESPECT” koroyu ve yedek şarkıcıların “Çorapla bana, çorapla bana çorapla”

Franklin’in kapağı feminist hareket için bir dönüm noktasıydı ve genellikle “En İyi Ritim ve Blues Kaydı” ve “En İyi Ritim ve Blues Solo Vokal Performansı” için 1968’de iki Grammy Ödülü kazanarak, Ar-Ge döneminin en iyi şarkılarından biri olarak görülüyor. Kadın “olarak adlandırılmış ve 1987’de Grammy Hall of Fame’de yer almıştır. 2002 yılında Kongre Kütüphanesi, Franklin’in ulusal kayıt defterine eklenmesiyle onun versiyonunu onurlandırmıştır. Rolling Stone dergisinin Tüm Zamanların En Büyük 500 Şarkı listesinde beşinci olarak yer aldı. Ayrıca, Amerika Kayıt Endüstrisi ve Ulusal Sanat Endüstrisi Teşkilatı tarafından Yüzyılın Şarkıları listesine dâhil edildi. Franklin, Paris’teki Aretha adlı albüme (1968) canlı bir kayıt ekledi.

 

CAN’T TAKE MY EYES – Gözlerimi Senden Çıkaramıyorum

1967’de Frankie Valli’ye yatırılan bir tek Şarkı, en büyük hitlerinden biri oldu ve bir altın rekoru kırarak Billboard Hot 100’de 2 numaraya ulaştı ve The Association tarafından “Rüzgârlı” geride kalmıştı. The Four Seasons’da Valli’nin bir bando arkadaşı Bob Gaudio tarafından ortak yazılmıştır. 1974 yılında “My Eyes Adored You” ile 1’e ulaşana kadar Valli’nin en büyük solo hitiydi.

“Gözlerimi Sizi Gözardı Etmem” yüzlerce kapak versiyonu vardı, bunların birçoğu farklı ülkelerdeki Şarkı, televizyon ve film müziğinin bir parçasıdır, hatta bazı filmlerin bir parçası olarak gösterilir; başkarakterler şarkı söylerken veya şarkının kendi sürümünü düzenlerken olduğu gibi. Korosu, çeşitli takımların taraftarlarını kulübün adını veya popüler bir oyuncunun adını ritminin içine ekleyerek popüler bir futbol tezahüratı haline geldi (örneğin, AS Roma taraftarları ” Francesco Totti, la la, la la la la” gibi şarkı söylüyor). Valli versiyonu aynı zamanda, NASA tarafından, misyonun mürettebatlarından biri olan astronot Christopher Ferguson’un yıldönümünü kutlamak için STS-126 uzay mekiği görevinde bir uyanış şarkısı olarak kullanıldı.

 

FEARLESS – Korkusuz

Amerikan şarkıcı-şarkı yazarı Taylor Swift tarafından yapılan bir ülke pop şarkısı. Şarkı Swift tarafından Liz Rose ve Hillary Lindsey ile birlikte yazılmış ve Nathan Chapman ve Swift tarafından üretilmiştir. “Korkusuz”, Big Machine Records tarafından 3 Ocak 2010’da Swift’in aynı adlı ikinci stüdyo albümünden beşinci ve son Single olarak (2008) çıkarıldı. Swift, eposta attığı ilk albümü Taylor Swift’i (2006) tanıtmak için turneye çıkarken şarkıyı besteledi. Sevgiye kapılma korkusuzluğuyla ilgili olarak “Korkusuz” yazdı ve şarkının ardından ikinci stüdyo albümü çıkardı. Müzikal olarak, ülke pop müziğinde yaygın olarak bulunan özelliklere sahiptir ve lirik olarak, mükemmel bir ilk randevudur.

“Korkusuz”, çağdaş eleştirmenlerden övgü aldı ve çoğu zaman farklı yaş gruplarına hitap ettiği için ona iltifat etti. Amerika Birleşik Devletleri’nde “Korkusuz” Billboard Hot 100’de 9 numaraya yükseldi ve plak aldı ve Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) tarafından onaylandı ve RIAA tarafından önce onaylanmış altın olan ilk Single oldu resmen tek olarak serbest bırakıldı.

“Korkusuz” da Kanada ve İspanya’da çizelgelere girdi. Swift, çeşitli mekânlarda şarkıyı gerçekleştirdi; bunların bazıları Korkusuz Tur’da (2009-10) yer aldı.

Korkusuz Tur performanslarından görüntüler, Todd Cassetty’nin yönettiği “Korkusuzlar” için bir müzik videosu oluşturmak için kullanıldı. Video, turun kendisinin ve kulis sahnesinin her iki görüntüsünü de içeriyor.

SENDEN DAHA GÜZEL

Kimseyi görmedim ben

Senden daha güzel

Kimseyi tanımadım ben

Senden daha özel

Kimselere de bakmadım

Aklımdan geçen

Kimseyi tanımadım ben

Senden daha güzel

Sana nerden rastladım

Oldum derbeder

Kendimi sana sakladım

Senden daha güzel

Kimseleri de takmadım

Ölsem değişmem

Kimseyi tanımadım ben

Senden daha güzel

Söz-Müzik: Kaan Tangöz

Gönüllüler ve öğrenciler 32.000 adet renkli bardaklar ile 25 metreye 12 metre boyutlarında Türkiye haritasının içinde Mustafa Kemal Atatürk’ün gözlerinden oluşan muhteşem bir görsel hazırladılar. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel TED Bursa Koleji öğrencileri ve gönüller bir projeye imza attı.

 

TWISTED LOVE – Bükülmüş Aşk

İngiliz rock grubu The Quireboys’un dokuzuncu stüdyo albümüdür ve 4 Eylül 2016 yılında piyasaya sürülmüştür.

 

SHINE – Parlaklık

Shine, 1996 yılında gösterime girmiş olup Musevi bir ailenin sıra dışı kabiliyetli çocuğunun müzik yarışmalarındaki başarıları, İngiliz Kraliyet Akademisi’nden aldığı burs ile babasıyla arasında geçen çatışmanın ve bunun dramatik sonuçlarının ele alındığı görülüyor. Filmin ismi olan Shine (ışıldama, parlama) David Helfgott’un karanlık dönemden aydınlığa kavuşmasının sembolü olup filmde ayrıca sağlıksız bir baba-oğul ilişkisinin portresi de sunulmaktadır.

 

Avusturyalı piyanist David Helfgott’un yaşam öyküsünün anlatıldığı Shine filmi biyografi filmleri içerisinde eşsiz bir yere sahip. Senaryosu Jan Sardi’ye ait olup yönetmenliğini Scott Hicks’in yaptığı filmde müziğin sihirli dünyası ile babasının katı yüreği arasında gelip giden genç bir piyanistin dramı anlatılıyor. Gerçek bir öykü…

David, babasının aşırı mükemmeliyetçi, kaybetmeye tahammülü olmayan tutumları ile müziğin büyülü dünyasında çocukluk yıllarını geçirmektedir. Hayatı boyunca babasıyla sağlıklı bir ilişki kuramamıştır. Büyümesine asla izin vermeyen, sürekli olarak onu kendisiyle kıyaslayan, kendiliğinin farkına varmasını engelleyen bir baba… Diğer yanda insanı, insanlaşma sürecinde uç noktalara taşıyan, hayatındaki görünümleri imgeleştiren, duygularını ifade etmesini sağlayan ve biyopsişik yönünü besleyen müzik… Filmde David’in hayat hikâyesi bu iki nokta üzerinden işleniyor.

 

UZUN INCE BIR YOLDAYIM

Uzun ince bir yoldayım

Gidiyorum gündüz gece

Bilmiyorum ne haldeyim

Gidiyorum gündüz gece

Dünyaya geldiğim anda

Yürüdüm aynı zamanda

İki kapılı bir handa

Gidiyorum gündüz gece

 

Kırkdokuz yıl bu yollarda

Ovalarda dağlarda çöllerde

Düşmüşüm gurbet ellerde

Gidiyorum gündüz gece

 

Şaşar Veysel iş bu hale

Kâh ağlaya kâh güle

Yetişmek için MENZİLE

Gidiyorum gündüz gece

 

Âşık Veysel Şatıroğlu

 

MY FUNNY VALENTİNA – Benim Komik Sevgilim

1937 Richard Rodgers ve Lorenz Hart müzikal Babes in Arms’daki bir gösteri tanıtıydı ve içinde eski çocuk yıldız Mitzi Green tarafından tanıtıldı. Şarkı, 600’den fazla sanatçının 1300’den fazla albümü üzerinde yer aldığı popüler bir caz standardı haline geldi.

2015 yılında şarkının Chet Baker’ın versiyonunu içeren Gerry Mulligan kuartetinin, şarkının “Amerikan toplumuna ve milletin ses mirasına kültürel, sanatsal ve / veya tarihsel önemi” için Ulusal Kongre Kayıt Defteri’ne girildiğini duyurdu…

Gerry ayrıca 1960’da Concert Jazz Band ile şarkıyı kaydetti.