Musikişinasın 8. Yılında Umut Akyürek

8 yıl önce Ayhan Sağay, Sinan Tanyıldız, Halil Tüm, Orhan Apaydın, Yalçın Öcal, Halil İzlemek, Hamdi Karanfil, Mustafa Şimşek bir araya gelmişler her ayın ilk Çarşamba günü toplanım “Saz Başlayınca Söz Durur” ilkesiyle Musikişinas Platformu’nu kurmuşlar.

O günden bu güne aynı ilkelerle Seyhan Oteli’nde devam ediyorlar. Ali Şenozan, Seçil Ak, Çiğdem Gürdal, Aslı Pakalınlar, Mine Geçili gibi kıymetli radyo ve televizyon sanatçılarını konuk etmişler.

8. yılında yine TRT’nin yıldız sanatçısı Umut Akyürek ile kutlamaya hazırlanıyorlar.

Umut Akyürek, Erol Sayan yönetiminde sürdürülen İzmit Musiki Derneği’ne başlamış, TRT amatör ses yarışmasına katılmış ve yarışmada 3. olmuş. Sonraki sene ise İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Bölümü’ne girmiştir.

Musikişinas Komitesi, Umut Akyürek ve eşi Türk Halk Müziği sanatçısı Oktay Ertuğrul’u misafir etmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

7 Şubat 2018 Çarşamba günü yapılacak olan Segâh fasıl gecesini Şef Şükrü Birbaş yönetiyor. Emrah Dağlık, Meltem Halaçoğlu, Elif Leyla Akıncı ve Sefa Semerci solist olarak katılacaklar.

Güzel bir musiki gecesi olacak. Başarılar dilerim.

 

Musikişinas Yenyıl Ailesi

Geçen hafta Gönül Bahçesi Musiki Derneği’nin konserinde önce anne Mehtap Yenyıl, Selanik Ahmet Bey’in: “Bir vefasız yare düştüm” Acemkürdi şarkısını başarıyla icra etti. Arkasından kızı Meltem Yenyıl; Sadettin Kaynak’ın “Söyleyin nerde o göz nuru” şarkısını öyle güzel icra etti ki büyülenmemek imkânsızdı.

Anne Mehtap Yenyıl, Reyhan Karataş yönetiminde Adananın Sesi Musiki Derneği’nde müziğe başladı. O yıldan bugüne çeşitli amatör korolarda musiki aşkını yaşadı. Şimdilerde Gönül Bahçesi Musiki Derneği’nde musiki yolculuğuna devam ediyor.

Meltem, 10 yaşımda annesi ile beraber Reyhan Karataş yönetiminde Adananın Sesi Musiki Derneği çalışmalarında sıralarda uyuyarak müziğe başladı. Zafer Hallaçoğlu’ndan faydalandı. Divan Musiki Derneği Gençlik Korosu ve Adana Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nde Piyano ve Keman eğitimi aldı.

ATO Tesisleri’nde eşim ile birlikte program izlemeye gitmiştik. Sahnede gitarıyla genç ve güçlü ses Cem Karaca, Tanju Okan şarkılarını güzel icra edişini hayranlıkla izliyorduk. Şarkı arasındaki anonsunda “Hoş geldiniz Zühal Abla, Suat Abi” demesin mi. Molada yanımıza geldiğinde baktık ki bu bizim döşemeci çırağı küçük Murat’tı. Çok duygulanmıştık.

Murat Yenyıl, Adana Büyükşehir Belediye Konservatuarı’nda TSM bölümünde okumuştur. Adana’da başlayan müzik hayatı Akdeniz ve Ege sahilleri başta olmak üzere Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde en seçkin mekânlarda çalıştı.

Adanalı şair ve şarkı sözü yazarı Ahmet Selçuk İlkan‘ın sevilen sanatçılarla düet yaptığı “Seni O Kadar Çok Sevdim ki” albümünde, kendisiyle 2 duygusal eseri düet yapmıştı. Şimdilerde İstanbul’a yerleşmiş ve sahne çalışmalarına burada devam etmektedir.

 

O Ses Türkiye Ertan

Uzun yıllar önce kucağında udu ile Turgut Özal Bulvarı’ndaki cafe barda sahne almaya başlamıştı Ertan İşbilir. Sonra işletmeciliğini yaptığı Şamdan da parladı. Haftanın altı günü güçlü orkestrasıyla geç saatlere kadar sahne aldı.

Sesine ve yeteneğine güvendiği için “O Ses Türkiye” yarışmasına katıldı ve finale kadar yükseldi.

O başarı kendisine yetmemişti TV 8’deki yarışmaya bu yıl da katıldı ve Ertan üç turu da geçti şimdi yine final yolunda ve hedefi Türkiye birinciliği. Bu Adanalı gencimizi kutlamak gurur duymamak mümkün değil.

Şimdi her hafta sonu programında rakipleriyle yarışacak. Bir tur daha atlamaya çalışıyor finale kalırsa eğer sadece jüri üyeleri değil halkoylarıyla da sonuç belirlenecek. İşte o zaman da biz Adanalılara iş düşecek.

Haydi Adanalılar. Yetenekli sesimiz Ertan’nın yanında olalım. Başarılar Ertan yolun açık olsun.

 

Halit Arapoğlu’nu Rahmetle Anıyoruz.

1962 yılında kurulan Adana İl Radyosu’nun Çukurova’dan Sesler Topluluğu’nun Barak denilince akla gelen ilk ismi olan ve Üstat Burhan Paker’in tabiri ile bağlamayı makineli tüfek gibi çalan Halit Arapoğlu ustamızı rahmetle anıyorum.

 “Bir dilim beyaz peynir”, “Sevda yüklü kervanlar”, “Hata benim” gibi birçok popüler şarkısı vardır. Birçok sanatçının albümüne katkıda bulunmuştur.