Şakirpaşa Konağı ve Sanat Müzesi – Suat Yener

Dönemin Adana Valisi Şakir Paşa tarafından ikamet amaçlı yaptırılan ve Osmanlı son dönem sivil mimarisinin ruhunu taşıyan Şakirpaşa Konağı, 1890 yıllarında Eski Adana’nın batı tarafında “Hacı Seyit’in Bağı” denilen mevkide yapılmıştı.

Konak Adana Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın işbirliğiyle 10 ayda restore edildi. Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığının proje çalışması olarak yürüttüğü Çukurova’dan Sesler Gramofon Lambalı Radyo ve Taş Plak Evi olarak hizmete açılmasında sona gelindi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Sanat Danışmanı Mahmut Tülek ile yaptığım görüşmede Şakirpaşa Konağı’nın sanat adına önemli hizmetler vereceğini öğrendim. Gramofon, lambalı radyolar, taş plaklar, eski müzik aletlerinden oluşan müze konumu olacak. Ayrıca konakta çeşitli sanat etkinlikleri yapılması da proje kapsamında olacak.

Bu güzel oluşuma elinizde antika değeri kazanmış bu aletler varsa sizde katkı sağlayabilirsiniz. Taş plak ve gramofon bağışlayarak katkıda bulunmak isteyenlerin (0322) 435 05 01 numaralı telefondan iletişim kurabilir. Bu konuda emekleri olan Mahmut Tülek, İsmail Görkem’e ve tüm emeği geçenlere sanat adına teşekkür ediyorum.

Çok Sesi Türk Müziği Konseri

Geçen yıl kurulan verdiği ilk konserde büyük bir beğeni kazanan Adana’nın gözde saz ve solist kadrosundan oluşan Çukurova şehir orkestrası ikinci konserine Şef Erdinç Karakaya yönetiminde 26 Mart 2018 Pazartesi günü görücüye çıkıyor.

Mehmet Çamlı, Sabri Gelicili, İbrahim Çamlı, Tuncay Karakaya, Yasin Tez, Ayhan Karpçin’den oluşan keman kadrosu var. Renk Sazlarda Orhan Karaoğuz, Polat Göçen, Selim Kurşunsaçar Ersen Akış gibi gözde isimler var. Eray İnal, Onur Binkaya, Enis Yurdaözer, Memduh Tekkal, Yasin Kabaklı Adil Zompoğlu Batı sazlarıyla orkestraya eşlik ediyorlar. Ritim sazlarda Hasan Özata, Murat Kinç, Okan Civababaş ve İbrahim Özata Çok Sesli Türk Müziği Orkestrasını tamamlıyor.

Solistler hepimiz yakından tanıdığı ve her musiki topluluğunun kadrosunda görmek istediği isimler var. Yavuz Özkan, Seray Güzel, Begüm Obiz, Tahir Bakır, Savaş Kavakbaşı, Ulaş Bikir ve Sabiha Taş sesleri ve yorumlarıyla gece renk verecek isimler. La Noche Dans Akademisi Mavi Düş Dans Topluluğu gösterileri de gecenin bir başka rengi olacağını umuyorum.

Türk müziği ve Batı sazlarından oluşan orkestra ile yetenekli seslerden oluşan topluluğa ve şefleri Erdinç Karakaya’ya güvenim sonsuz. Başarılı bir konser bekliyorum.

Konser Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda saat 20.00’de başlıyor. Şimdiden iyi seyirler dilerim.

Sadi’lerin Sedaları

“Şarap mahzende yıllanır”, “Yıldızlı semâlardaki haşmet ne güzel şey”, “sabret gönül bir gün olur bu hasret biter”, “Gülmedi şu bahtım gülmedi gitti” şarkılarıyla tanıdığımız değerli bestecimiz Sadi Hoşses ile “Bende hicran yarasından da derin bir yara var”, “Mânâda güzel ruhta güzel tende güzelsin” şarkılarıyla ismini musiki repertuarına yazdırmış bestecimiz Sadi Işılay’ın şarkıları ile bezenmiş bir musiki akşamına ne der siniz?

Mersin Hoş Seda Sanat ve Kültür Derneği, Şef Mustafa Okyay yönetiminde “Sadi’lerin Sedaları” isimli program hazırladı. Musikimizin değerli bestekârları Sadi Hoşses ve Sadi Işılay’ın ölümsüz eserlerinden oluşan konser. 28 Mart 2018 Çarşamba günü saat 20.00’de Mersin Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Barış Salonu’nda sunulacak. Başarılar dilerim.

Birsel Çözeli ve İhsan Kayman İkilisi

Yıllarca Adana akşamlarını şarkıların nağmeleri ile güzelleştiren iki duayen sanatçılarımız Birsel Çözeli ve İhsan Kayman kısa aradan sonra tekrar bir araya geldiler. Adeta yıllara meydan okuyorlar. İkisi de çok geniş bir repertuara sahip. Hicaz makamından başlayın unutulmaya yüz tutmuş Saba makamına kadar şarkıları seslendiriyorlar.

Mekân küçük fakat buram buram musiki kokuyor. İnisiyatif Sanat Cafe’de her Cuma ve Cumartesi günü program yapıyorlar. Başarılar dilerim.