Taşar Erkol

Taşar Erkol

“FİLM MÜZİKLERİ KONSERİ”

Tarih               : 13.04.2018

Yer                  : Büyükşehir Belediyesi

Şef                  : Gints Glinka

Solistler          : Ezgi Alaş                   “vokal”

Ezgi Su Apaydın        “keman”

Atahan Kaya              “gitar”

Program         : Film Müziklerinden Seçmeler…

 

Gints Glinka                              Orkestra Şefi

Letonya orkestra şefi Gints Glinka, E. Darzins Müzik Okulu’nda piyano, keman ve koro eğitimi aldı. Ardından Riga’daki J. Vitols Müzik Akademisi’nde koro ve orkestra şefliği yaptı. Daha sonra Glinka, Kopenhag’daki Danimarka Kraliyet Müzik Akademisinde orkestra şefliğini sürdürmeye devam etti. Aynı zamanda Kraliyet Tiyatrosu’nda deneyim kazanmış ve H. Rilling, K. Sanderling ve P. Boulez tarafından verilen ustalık sınıflarına katılmıştır. 2000 yılında Gints Glinka, Stravinsky’nin Sacre du Printemps’i yöneten Guildhall Müzik Senfoni Orkestrası Akademisi’nde asistanlık yaptı.

Gints Glinka, 2001 yılında Royal Danish Academy of Music’de bir tiraj yılı ve Tivoli Senfoni Orkestrası ile bir de début konseri verdi. Aynı yıl Mozart’ın Don Giovanni’ sini Kopenhag’daki Kraliyet Tiyatrosu ve Opera Akademisi’nin ortak yapımında gerçekleştirdi. Yine 2001 yılında Glinka, Danimarka İletkeni Derneği tarafından Klasik Şef Ödülü’nü aldı ve derneğe davet edildi. 2003 yılında Danimarka Ulusal Bankası ve Danimarkalı İletkenler Derneği tarafından Bayerishe Staatsoper’de Maestro Zubin Mehta ile çalışmalar için bir hibe verildi. O zamandan beri Gints Glinka, Kremerata Baltica, Deutsches Kammerorchester Berlin, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, Kopenhag Filarmoni Orkestrası, Varşova Filarmoni Oda Orkestrası, Duisburg Filarmoni Orkestrası, Porto Ulusal Orkestrası gibi orkestralar düzenlemiştir. Cape Filarmoni Orkestrası, Odense Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Operası vb. Ve aynı zamanda Danimarkalı Radyo Konseri Orkestrası ile kayıtlar yapmıştır. Gints Glinka, Gidon Kremer, Steven Isserlis, Michala Petri, David Geringas gibi solistlerle birlikte çalıştı.

2006’dan 2009’a kadar Gints Glinka, Letonya Ulusal Senfoni Orkestrası’nın sanat yönetmeni ve baş şefiydi.

 

EZGİ ALAŞ                           Vokal

10 Haziran 1994 yılında Aydın’da doğdu. 3 yaşında müziğe yeteneği olduğunu fark eden ailesi tarafından müziğe piyanoyla başlatıldı. Daha sonra ilkokulda çocuk korolarında yer aldı ve bale eğitimi aldı. Ortaokulda ise İzmir 9 Eylül Devlet Konservatuvarı’nda 4 sene kursiyer öğrenci olarak klasik piyano eğitimi aldı. Liseyi Anadolu lisesinde okudu ve dil (İngilizce) bölümünden mezun oldu. Lise hayatı esnasında Hürriyet’in düzenlediği Genç Nota adlı liselerarası müzik yarışmasında 2 sene üst üste ‘En İyi Kız Solist’ ödüllerini aldı. 2010 ve 2011 yılları arasında da İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nda solistlik yaptı. Lise mezuniyetinin ardından Bilkent Üniversitesi opera bölümünü tam burslu kazandı. İstanbul’da düzenlenen Nardis Genç Jazz Vokal yarışmasına katılıp 2 ödül alarak Polonya’da Jazz masterclass’ına katılma hakkı kazandı. Caz müziğine yöneldiği için Bilkent’i bırakma kararı alıp Yaşar Üniversitesi Caz Vokal bölümüne 1.likle girdi. Eğitimine devam ederken 2015’te ilk kez uluslararası bir vokal yarışmasına katılma şansı yakaladı. İtalya’da katıldığı ilk yarışmadan aldığı 1.likten sonra Romanya, Gürcistan, Makedonya, Litvanya, Letonya gibi ülkelerde de Türkiye’yi temsil etti. Son olarak İstanbul’da gerçekleştirilen yarışmaların Ukrayna ayağı ve Türkiye ayağında da 1.likler alarak ülkemizi temsil etti. 2017 yılında Yaşar Üniversitesi’nden başarıyla mezun olan Alaş, Kariyerine Bora Uzer’le Türkçe ve İngilizce hazırlanmakta olan albüm çalışmalarıyla devam etmekte.

 

EZGİ SU APAYDIN             Keman

1997 yılında Adana’da doğdu. Keman eğitimine 6 yaşında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Daniya Kainova ile başlayan Ezgi Su Apaydın, Ekim 2010 ile Eylül 1012 tarihler arasında Marina Kvlividze ile sürdürdü, Eylül 2012’den itibaren de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Lisesinde, Muhammedjan Turdiev’in keman sınıfında devam etti, Haziran 2015’te mezun oldu. 2007 yılında Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın sınavlarını kazanıp, bu orkestra ile yurt içi ve yurt dışı birçok konserler verdi. İlk solistlik deneyimini 12 yaşında KTB Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştirdi. Daha sonra Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ile solist olarak birçok konserler verdi. 2010 yılında Bulgaristan’ın Sofia kentinde gerçekleşen “Emil Kamilarov” Uluslararası Genç Keman Virtüözleri yarışmasında 11. yaş kategorisinde ikincilik, Kasım 2010’da Mersin Üniversitesi Gülden Turalı 4. Ulusal Keman Yarışması’nda birincilik ve “Türk Bestecisini En İyi Yorumlayan” ödülü, 2013 yılında Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen 55. Kocian Keman Yarışması’nda üçüncülük, Mart 2014 tarihinde Belçika’nın Namur kentinde düzenlenen 7. Uluslararası ”Bravo!” Genç Kemancılar Yarışmasında Birincilik, Nisan 2017 tarihinde Ankara’da düzenlenen I. Suna Kan Keman Yarışması’nda üçüncülük ve “Türk Eserini En İyi Seslendirme” ödüllerinin sahibi oldu.

Bu yıl İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisi kapsamında verdiği resitalle Meriç Soylu üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Ekim 2015’ten itibaren Almanya’nın Essen kentinde bulunan Folkwang Sanat Üniversitesi’nde, Prof. Mintcho Mintchev’ in sınıfına baş-vuran 150 kişi arasından birinci seçilip lisans eğitimine başladı. Şu an Lisans 3. sınıf öğrencisi…

 

ATAHAN KAYA                              Gitar

1981 yılında Ankara’da doğdu. 1996 yılında Bilkent üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi müzik hazırlık okuluna girip, klasik gitar bölümü sanat dalı lise devresinden mezun oldu. 1999 yılında Almanya’da Hannover Müzik Yüksek Okulu‘ nun sınavlarını kazanıp gitar bölümünde Prof. Hans-Michael Koch ve Prof. Frank Bungarten ile lisans çalışmalarına devam etti ve 2004 yılında mezun oldu. Aynı yıl Detmold Müzik Yüksek Okulu‘nda Prof. Thomas Kirchoff ve Prof. Dale Kavanagh ile yüksek lisans çalışmalarına başladı, bu okuldan 2006 yılında mezun oldu. 2004 – 2005 yıllarında Bielefeld Müzik Okulunda gitar eğitmeni olarak görev yaptı. 2008 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı gitar bölümünde Yrd. Sanatta yeterlik çalışmalarına başladı 2011 yılında mezun oldu. Sanatçı Almanya’da İserlohn, Dortmund, Hannover, Minden, Bielefeld, Detmold, Münster ve Heford’ta, İtalya’da Bari ve Monopoli’de solo ve oda müziği konserleri vermiş, Carlo Marchione, Tilmann Hoppstock, Roland Dyens ve Aniello Desiderio gibi gitar virtüözlerinin ustalık sınıflarına katılmıştır. 2011 yılında 5.Türkiye Gitar buluşması kapsamında düzenlenen “Bilkent Gitar Günleri” konserlerinde yer alan sanatçı 2013 ve 2014 yıllarında Antalya’da düzenlenen “Uluslararası Likya Gitar Günleri’nin hayata geçmesine öncülük etmiştir. Klasik gitar müziğinin yanı sıra Jazz ve Latin müziği alanlarında da çalışmalarını sürdüren sanatçı Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.