Merhaba sinema severler. Doğal afetlere bakış açınızı değiştirecek, son beş yılda yapılmış felaket filmleri arasından en dikkat çekici olanları sıraladık.

Sel, hortum, deprem, yangın, fırtına… Doğal afetleri konu alan filmleri izlerken hop oturup hop kalksak da iki saatin sonunda hissiyatımız çoğunlukla “film işte” seviyesinde oluyor. Ancak felaket senaryoları gerçek olabiliyor. Özel efektlerin gücünü, etkisini elbette yadsıyamayız, ancak koca şehrin gerçekten de sular altında kalabileceğini artık kesinlikle biliyoruz.

Yakın sinema tarihinde ufak bir tura çıktık ve son 5 yılda yapılmış, felaket filmleri arasından en dikkat çekici 5 filmi derledik.

1- Yerçekimi (Gravity) – 2013

Filmde Bullock ilk uzay görevindeki zeki tıp mühendisi rolunü, George Clooney ise son görevine çıkan tecrübeli astronot Matt Kowalski rolünü canlandırıyor. Önceleri son derece sıradan görünen görevde hiç beklenmeyen bir felaketin başgöstermesiyle uzay gemisi harap olur. Stone ve Kowalski uzay boşluğunda tamamen yanlız kalmışlardır. Birbirlerinden başka hiç bir dayanakları kalmayan ikili uzayın derinliklerinde kaybolur.

Derin sessizlik onlara Dünya ile bütün ilişkilerini kesildiğini ve kurtulma şanslarının kalmadığını söylerken, korkuları paniğe dönüşüp çok az kalan oksijenlerini de tüketir. Eve dönmenin tek yolu belki de uzayın derinliklerine inmek ve başka uzay istasyonlarına ulaşmaktır.

Y Tu Mamá También, Son Umut, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı gibi filmlerin yönetmeni ve ortak senaristi olarak tanıdığımız Meksikalı sinemacı Alfonso Cuarón’ın yönetmenliğini üstlendiği bilim-kurgu geriliminin başrollerini ise Sandra Bullock ve George Clooney paylaşıyor.

Filmin fragmanını youtu.be/i4hAiSwW9rc linkinden izleyebilirsiniz

 

 

2- San Andreas Fayı – 2015

Film, Kaliforniya’da yaşanan deprem felaketinden sonra, helikopter pilotu olan Ray (Dwayne Johnson) ve eski eşi Emma’nın (Carla Gugino) kızları Blake’i (Alexandra Daddario) kurtarmak için Los Angeles’tan ayrılıp San Francisco’ya gitmeye çalıştığı sırada yaşayacağı olayları konu alıyor.

New Line Cinema ve Village Roadshow Pictures’ın yapımcılığında, Dwayne Johnson’ın başrolünde oynadığı filmin yönetmeni Brad Peyton, yapımcısı ise Beau Flynn.

Filmin fragmanını youtu.be/w6Z7_QE2r0A linkinden izleyebilirsiniz

 

 

3- Dalga (The Wave) – 2015

Norveç’in dağlarının eteklerine kurulu turistik kasabası Geiranger sakinleri sıradan bir güne daha uyanır. Jeolog Kristian (Kristoffer Joner) ve ailesi kasabadan taşınmak üzeredir. Kristian işindeki son gününde dağlardan gelen tehlikenin farkına varır. Geiranger kasabasını bekleyen tehlikeye iş arkadaşlarını ikna edemeyen Kristian ve kasaba sakinleri hayatlarının en zor gecesini yaşayacaktır.

Norveç yapımı The Wave filminin yönetmenliğini Roar Uthaug üstleniyor. Senaryosunu John Kåre Raake, Harald Rosenløw-Eeg’in kaleme aldığı filmin başrollerinde Kristoffer Joner, Thomas Bo Larsen, Ane Dahl Torp yer alıyor.

Filmin fragmanını youtu.be/Z6d4emYejJI linkinden izleyebilirsiniz

 

4- Zor Saatler (The Finest Hours) – 2016

1952’de Amerika’nın Doğu kıyısındaki müthiş fırtına, Cape Cod açıklarındaki bir petrol gemisini ortadan ikiye böler. Gemiden geriye kalanlar çok kısa süre içinde batacaktır, ama mürettebatın son bir umutla yaptığı yardım çağrısı Sahil Güvenlik ekibi tarafından dikkate alınır ve zorlu hava koşullarına rağmen bir sahil güvenlik teknesi kurtarma operasyonu düzenlemek üzere denize açılır. Bu esnada mürettebat, hayatta kalabilmek için hem fırtınayla, hem de birbirleriyle mücadele etmektedir.

Craig Gillespie’nin yönetimindeki filmde Chris Pine, Akademi Ödüllü ve Altın Küre adayı Casey Affleck, Ben Foster, Holliday Grainger, John Ortiz ve Eric Bana gibi isimler rol alıyor.

Filmin fragmanını youtu.be/JrUus9c8Tl8 linkinden izleyebilirsiniz

 

 

5- Korkusuzlar (Only The Brave) – 2017

2013 yılında yaşanan ve onlarca kişinin yanında itfaiyecilerin de hayatına malolan Yarnell Tepesi Yangını esnasında, kasabalarının yangında yok olmasını önlemek için mücadele eden Granite Mountain Hotshots adlı itfaiyeci topluluğunun fedakar mücadelesi, Korkusuzlar filminde konu ediliyor.

Yönetmenliğini Joseph Kosinski’nin üstlendiği yüksek bütçeli dramatik yapımın gerçek hayattan uyarlanan senaryosu ise Eric Singer ve Ken Nolan ikilisine ait. Filmin oldukça geniş oyuncu kadrosunda başı çekenler ise Jennifer Connelly, Miles Teller, James Badge Dale, Josh Brolin, Taylor Kitsch, Jeff Bridge, Andie MacDowell, Geoff Stults ve Ben Hardy.

Filmin fragmanını youtu.be/V135K2K9ldA linkinden izleyebilirsiniz

 

BONUS FİLMLER

– Yarından Sonra: Dünya bütünüyle doğanın hükmü altına girmiştir. İnanılmaz kasırgalar bazı kentlerde tsunamiye dönüşürken, iklim değişikliği yüzünden bazı kentler kar altında, bazı kentler ise sele teslim olmuştur. Dünya yavaş yavaş tarihten silinirken bir bilim adamı, Jack Hall (Jack Gyllenhall) hem ailesini hem de dünyayı kurtarmak için bir çözüm arayışına girer. Roland Emmerich’in yönettiği bu felaket filmi bugün bile harika özel efektleri ile adından sıkça söz ettiriyor.

– Dünyalar Savaşı: Filmin başlarında ailesine düşkün bir babanın çocuklarıyla geçirdiği bir hafta sonunu izleriz. Güzel ve eğlenceli geçen birkaç saatin ardından gökyüzü kararır ve arkasından gelen yağmurla oldukça şiddetli bir fırtına baş gösterir. Fakat felaketler bitmez ve yarılan topraklar, yıkılan evlerle bu durumun daha korkunç bir şeyin habercisi olduğu anlaşılır: Uzaylılar dünyaya saldırmıştır. Steven Spielberg’in yönettiği filmde başrolde Tom Cruise’u izlemiştik.

– 2012: Mayalıların takvimleri 2012’de sona eriyordu ve bilim insanlarının araştırmalarına göre bu bir tesadüf değildi. Dünyanın sonunu getirecek felakette şanslı ve “zengin” insanları yeni bir dünyaya taşıyacak gemiler yapılacak ancak o gemide yer almak pek de kolay olmayacaktı. Özellikle görsel efektleriyle öne çıkan bir film.