Kudret Sönmez’in ‘KURALSIZ VAKİTLER’ Sergisi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde – Salime Kaman

Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi, Kudret Sönmez’in ‘Kuralsız Vakitler’ isimli Suluboya Resim Sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi 8 Nisan 2018 e kadar, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Adanalı Sanat Severlerini bekliyor.

Sergiyi gezdim, sanatçı Kudret Sönmez’in, titiz ve yalın bir sanat işçiliğiyle bütünleştirdiği resimlerini çok beğendim.

 

Sanatçı sergisinde ki resimlerini, sessiz bir sadelik ve titizlikle tasnif edip düzenlemiştir. Resimler, renkçiliği, lekeciliği ve çizgiciliği başarı ile içinde barındırmaktadır. Kendi uslubunda yaptığı suluboya çalışmalarında kompozisyonlarını, kesin çizgilerle belirlemeden gölgelerle yaptığı güçlü bir desen anlayışı sahiptir.

Sergide ilk sırada yer alan Atatürk resmi, dinamik uslup yaklaşımlarından yararlanmak suretiyle Kudret Sönmez’in başarılı çalışmalarındandır.

Bazı resimleri, güler yüzlü, kravatlı- takım elbiseli ve köylü tiplemeleri ile izleyicisine teşvik edici, geliştirici ve çalışmaya yönlendirici niteliktedir.

Sanatçının kadın konulu resimleri, rasyonel ilkenin yani akla dayanan, ölçülü-ussal, aynı zamanda ifade ve renk trükleriyle çekici kılınmıştır.

Sizi kutluyorum, Kudret Sönmez.

 

Salime Kaman

Sanat Eleştirmeni ve Ressam