Son 5 Yılın En Sıkı 5 Korku Filmi / 7. Sanat-Özgür Şevik

Korku filmleri ister evde izleyin ister sinemada, büyük vaatlerle karşımıza çıkar ve çoğu zaman da hayal kırıklığına dönüşür. Hele üzerinden de biraz yıl geçmeyiversin, yönetmenin bütün emekleri teknolojiye yenik düşebilir ve zamanında korkutmak için planlanmış sahne seyirciyi güldürmekten başka bir işe yaramaz. Korku filmleri soğumadan izlenir düşüncesiyle yola çıktık ve son beş yılın en sıkı korku filmlerini derledik.

Siz siz olun kalp sağlığınız için bu filmleri oturup da arka arkaya izlemeyin. Araya birkaç romantik/komedi, birkaç aksiyon filmi serpiştirin..

 

1- Işıklar Sönünce (Lights Out, 2016)

Yönetmen: David F. Sandberg

Senaryo: Eric Heisserer, David F. Sandberg

Oyuncular: Teresa Palmer, Gabriel Bateman, Maria Bello

David F. Sandberg’in 2013 yılı imzalı YouTube üzerinde yayınladığı kısa filmin başarısının ardından gelen ve bu kez uzun metraj olarak beyazperdeye uyarladığı film, karanlık korkusu olan herkesi etkisi altına alabilecek sahnelere sahip. Filmin konusu ise şöyle; Teresa Palmer’ın canlandırdığı Rebecca ve küçük erkek kardeşi daima karanlıktan korkmaktadır. Kısa süre sonra anneleri Sophie’nin ışıklar kapalıyken ortaya çıkan ve karanlıktan beslenen, tıpkı eski çağ yırtıcıları gibi kurbanlarını avlamaya çıkan bir varlıkla savaşı başlar. Rebecca küçük kardeşini kurtarabilmek için bu gizemli varlığı yok etmenin bir yolunu bulmaya çalışıyor.

Filmin fragmanını youtu.be/Y7oRyddXy3I linkinden izleyebilirsiniz

 

2- Lanetli Çocuk, (The Boy, 2016)

Yönetmen: William Brent Bell

Senaryo: Stacey Menear

Oyuncular: Lauren Cohan, Rupert Evans, James Russell

Çocuk bakıcılığı için gittiğiniz evde karşılaştığınız yaşlı çift size gerçek bir çocuk yerine porselen bir oyuncak bebek verseydi ne düşünürdünüz? Lauren Cohan’ın canlandırdığı Greta karakteri durumu ilk başta garipsese de işe kolay para olarak bakıyor ve çift evden gittikten sonra bebekle birlikte evde tek başına kalıyor. Ancak Greta’nın uyması gereken çok keskin kurallar bulunmaktadır. Ne var ki Greta bu kuralları çiğner ve oyuncak bebek, hayatında karşılaştığı en büyük kabus olur. Yönetmenliğini William Brent Bell’in üstlendiği ve başrollerde Lauren Cohan, Rupert Evans, Ben Robson’ın yer aldığı Lanetli Çocuk bir bebek bakıcısının yaşadığı korku dolu hikayeye odaklanıyor.

Filmin fragmanını youtu.be/JyVWezVCF8A linkinden izleyebilirsiniz

 

3- Peşimdeki Şeytan (It Follows, 2015)

Yönetmen: David Robert Mitchell

Senaryo: David Robert Mitchell

Oyuncular: Maika Monroe, Keir Gilchrist, Olivia Luccardi

It Follows korku sineması tarihindeki belki de en ilginç konulardan birini işliyor. Aynı lanete sahip biriyle seks yaptıktan sonra sizi takip etmeye başlayan ve nereye giderseniz gidin farklı insan görünümlerine bürünerek ve ağır ağır yürüyerek peşinizden gelen doğaüstü bir varlığı konu alan film, eleştirmenler tarafından da hayli olumlu yorumlar almıştı. It Follows, gerek çekimleriyle gerek de konuyu işleyiş biçimiyle seyirciyi çok farklı biçimlerde geriyor. Korku filmlerinin insanı korkutmak için ani ses efektlerine ve karanlığa ihtiyaç duymayabileceğinin de en güzel örneklerinden…

David Robert Mitchell’ın Cannes Film Festivali’nde övgüyle karşılanan filminin başrollerinde Linda Boston, Heather Fairbanks ve Aldante Foster bulunuyor.

Filmin fragmanını youtu.be/evBYOz6AmXg linkinden izleyebilirsiniz

 

4- Karabasan (The Babadook, 2014)

 Yönetmen: Jennifer Kent

Senaryo: Jennifer Kent

Oyuncular: Essie Davis, Noah Wiseman, Daniel Henshall

İnsan canavar diye bir şey olmadığına ne zaman inanır? Ya da şöyle soralım: Canavarlar ne zaman saklanmaktan vazgeçer? Dul bir annenin, eşini trajik bir biçimde kaybettikten sonra oğlunun evde var olduğunu iddia ettiği bir canavarla mücadele etmesi ile başlıyor. Samuel rüyalarında, sürekli ikisini de öldürmeye gelen bir canavar görmektedir. Evde bir gün birlikte Babadook adında ürkütücü bir masal kitabı okurlar. O andan itibaren Samuel, rüyasında gördüğü canavarın Babadook olduğuna inanmaya başlar. Ama belki de Babadook gerçekten vardır…

Yönetmenliğini ve senaristliğini Jennifer Kent’in üstlendiği film, yavaş yavaş dengesizleşen ve karanlığa çekilen oğlunu geri kazanmaya çalışan Amelia’nın, oğlunu etkileyen doğaüstü bir varlıkla giriştiği mücadeleyi ele alıyor. Filmin başrollerinde Essie Davis ve etkileyici performansıyla adından söz ettiren çocuk oyuncu Noah Wiseman yer alıyor! Jennifer Kent’in bu ilk uzun metrajlı çalışması, Polanski’nin klasik ev içi korku filmleri geleneğine uygun psikolojik bir gerilim. The Babadook alt metni güçlü bir film ve anlatımında bolca metafor kullanıyor. 

Filmin fragmanını youtu.be/F4nAu5hkLSo linkinden izleyebilirsiniz

 

5- Korku Seansı (The Conjuring, 2013)

Yönetmen: James Wan

Senaryo: Chad Hayes, Carey Hayes (Carey W. Hayes)

Oyuncular: Patrick Wilson, Vera Farmiga, Ron Livingston

Konusunu gerçek bir hikayeden alan Korku Seansı, doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren’ın karşılaştıkları ürkütücü bir vakayı ele alır. Ed ve Lorraine Warren bir gün Perron ailesinden bir telefon aldıklarında hayatlarının en korkutucu görevine atıldıklarının farkında değildir. Perron ailesinin gözlerden uzak çiftlik evi nedeni bilinmeyen karanlık bir varlık tarafından kuşatılmıştır ve bu nedenle de hayatları tam bir kabusa dönüşmüştür. Bu vakayı çözebileceklerine inanan deneyimli Warren çifti, ne kadar şeytani bir varlıkla karşı karşıya olduklarını çok geç fark edeceklerdir… 


The Conjuring korku filmi denince gerçek hikâyelerden ayrı bir zevk alan sinema izleyicileri için bulunmaz nimet olmuştu. Tabii filmde olan biten her şeyin abartıldığı ve çarpıtıldığı asıl gerçek olsa da James Wan koltuğunuzda kıpır kıpır hareket etmeden duramayacağınız bir film ortaya çıkarmış.

Filmin fragmanını youtu.be/wGzmsb8d–M linkinden izleyebilirsiniz