Kilikya’dan Davet.. – Haluk Uygur

Anamur’dan Samandağ’a kadar; Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye ve belli oranda K.Maraş vilayetlerini içine alan bölgenin antik ismi Kilikya’dır. Bu bölge Kizzuwatna Krallığından bugüne kadar dünyayı etkileyen kültür ve sosyal hareketlerin içinde olmuş, uygarlıkları bağlayan bir köprü vazifesi görmüştür.

Dünyanın hala kullanılan en eski köprüleri, antik limanları, kadim şehirleri ve güçlü kaleleri bu yüzden buradadır. Sadece Adana sınırları içerisinde 50 denfazla tarihi kale bulunmakta, Mersin Taşeli’nde her 10 kilometreye bir helenistik kente rastlanmaktadır. Dünya tarihini değiştirecek güçte olan Karatepe Açık Hava müzesi Türkiye’nin ilk açık hava müzesi, bu müzenin yer aldığı milli park Türkiye’nin ilk milli parklarından biridir.

Üstelik bu eserlerin her biri Akdeniz ve Torosların inanılmaz doğal güzelliklerinin içinde yer alır.

Bu tatilinizde Kilikya’yı yaşamak istiyorsanız Serdar Girginer (ÇÜ Arkeoloji Bölümü) ile birlikte hazırladığımız “KİLiKYA Arkeolojik Rehber” isimli kitabımızı rehber edinebilirsiniz. Hem Türkçe, hem de İngilizce versiyonu olan kitap HOMER YAYINLARI tarafından çıkarıldı.