”Müzik Müzisyenin Motivasyonudur”

Back It Up ve A Night Like This gibi hitleriyle tanıdığımız Caro Emerald, 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında 12 Temmuz gecesi, Zorlu PSM Ana Tiyatro’da sahne alacak. Emerald ile konser öncesi bir araya gelip, üst üste çıkardığı son iki EP’sini, Back It Up şarkısını, İstanbul konserinde bizi bekleyen sürprizleri ve gelecek projelerini konuştuk.

2009 yılından beri müzik listelerinde oldukça hareketli şarkılarıyla yer alan Caro Emerald, günümüz cazının fenomenlerinden birine dönüştü. 2017’nin sonunda Metropole Orkest iş birliğiyle MO x Caro Emerald EP’sini yayımlayan müzisyen, Electro Swing’in önde gelen isimleri arasında yerini koruyor. Emprovize adımlarla süslediği vokalinin yanı sıra, sahne stiliyle de sofistike ve zamansız bir ikona dönüşme yolunda ilerleyen Caro Emerald, 25. İstanbul Caz Festivali’ndeki performansı için kaçırılmaması gereken özel bir konser olduğunu belirtiyor.

Son EP’niz Emerald Islands’ı 2017’de çıkardınız ve ardından The Metropole Orkest iş birliğiyle MO x Caro Emerald EP’nizi tamamladınız. Albümlerin yaratım sürecinden bahsedebilir misiniz?

Emerald Islands’ın üstünde uzun süredir çalışıyordum. Yeni bir şeyler denemek istiyordum, yaklaşık iki yıl boyunca fikir edinmek adına araştırma yaptım ve insanların fikirlerini aldım. Albümdeki şarkıların sözlerini gezerken yahut turnede olduğum zamanlarda oluşturdum. Albümün janrı egzotik bir tarza sahip ama aslında 19. yy müziğinden 60’ların janrlarına kadar geniş bir aralığı var. Bir şekilde albümde yer alan müziklere fantezi müzikler diyebiliriz. Ama zaten bildik tonlarda müzik yapmamak adına birçok farklı melodiyi, tarzı, albümü veya enstrümanı dahil etmeniz veya araştırmanız gerekiyor. Farklı bir işi ancak o şekilde ortaya koyabiliyorsunuz. Bir de Caro Emerald Island Tour kapsamında yaptığımız şovların da çok fazla katkısı oldu. Albüm ve konserler birbirlerini çok desteklediler. Mesela albümden sonra sahnede bir perküsyonist olması gerekiyordu çünkü egzotik türde bir çalışma yapıyorsanız organik bazlı enstrümanlara ihtiyacınız olduğunu fark ediyorsunuz. Oraya bir perküstyonist ekleyince şarkı da bambaşka bir hâl aldı. Bu yüzden ben Caro Emerald’ın adasına yani dünyasına dalmaktan çok keyif aldım çünkü hem oldukça neşeli ve dinamik bir sahne şovu oluştu hem de zamanla şarkılar daha da eğlenceli bir hâle geldi.

MO x Caro Emerald, albümünü de Noel Bayram’ı için kaydetmiştik. Bu çalışmanın bir parçası olmak benim için çok değerliydi ve de geçirdiğim her dakika çok kıymetliydi. Çünkü proje sırasında hamileydim ve ikinci kızımın doğumu da bu sırada gerçekleşti.

Yazının devamını okumak için tıklayın