Türker İnanoğlu’ndan eşsiz bir armağan geldi: ‘Afişlerle Türk Sineması’, görkemli iki cilt

Afişlerin dünyasında

Türker İnanoğlu’ndan eşsiz bir armağan geldi: ‘Afişlerle Türk Sineması’, görkemli iki cilt. Türk sinemasının başlangıcından (1914) bugüne kadar göz kamaştırıcı bir panorama.

Faruk Şüyün’le bir ırmak-yazışma hazırlıyoruz; handiyse yeniyetmeliğinden tanıdığım sevgili Faruk yazılı soruyor, ben de yazılı yanıtlıyorum. Türk sinemasına ilk ne zaman ve nasıl ilgi duyduğumu sormuştu. Yanıtlayacaktım, ilk ‘Ayşecik’ filmi falan, tabii Çolpan İlhan’lı ‘Zümrüd’…
Ama bir filmin de afişi gözümün önünden gitmiyor: ‘Kızıl Vazo’. İlk çevrim ‘Kızıl Vazo’, Atıf Yılmaz’ın yönettiği, başrollerde Belgin Doruk ve Göksel Arsoy, Peride Celâl’in romanından yola çıkılmış. Bunlar tamam; afiş de gözümün önünde. Ah, bir de afişi tam görebilsem, yeniden o günlere dönebilsem diyordum. Sonunda hayalimde kaldığı kadarıyla yazdım.
Birkaç gün sonra, Sayın Türker İnanoğlu’ndan eşsiz bir armağan geldi: ‘Afişlerle Türk Sineması’ (TÜRVAK Kitapları); görkemli iki cilt. Türk sinemasının başlangıcından (1914) bugüne kadar göz kamaştırıcı bir panorama.

Afişlerin dünyasında

Yazının devamını okumak için tıklayın