İlk Meclis – Zeynep Kural

Kurtuluş Savaşı her haliyle devam ediyorken,

Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk, milli egemenliğin her şeyden önce sağlanması amacıyla bir Millet Meclisi toplamanın çok önemli olduğuna karar verir.

Uzun uğraşlardan, yoğun görüşmelerden sonra,

İlk Büyük Millet Meclisi´nin açılışı, Cuma gününe denk getirilerek, Hacıbayram Camisi´nde topluca namaz kılınıp dua edilerek 23-Nisan-1920 tarihinde yapılır.

O gün, Ankara ve civarından gelen halk, daha sabahın erken saatlerinden itibaren sokakları, öğlen, açılış törenine yakın saatlerde ise Hacıbayram Camisi´ni tıka basa doldurur. Öyle ki vekiller bile girmekte güçlük çeker.

Mustafa Kemal Atatürk ve yanındakiler, bu yoğun kalabalık arasından geçerek, eskiden İttihat ve Terakki binası olan, üzerinde kırmızı beyaz Türk bayrağı dalgalanan Meclis´e doğru yürür. Ellerinde Peygamber´in yeşil sancağını taşıyan üç imam, heyetin en başındadırlar.

Bir çift koç kurban edildikten sonra Mustafa Kemal Atatürk kapıya doğru ilerler, kurdeleyi keser, yüz elliye yakın vekil, milleti ve memleketi koruyacaklarına yemin etmek üzere içeri girerler. Herkes yerini aldıktan sonra üç yüz altmış dokuz kişi oldukları görülür.

Yazının devamını okumak için tıklayın