Uluslararası Kısa Film Yarışması´na başvuru sayısı 3 bini aştı

Adana Büyükşehir Belediyesi´nce 22-30 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak 25. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek ana kategorilerden olan Uluslararası Kısa Film Yarışması´na şu ana kadar 6 kıta-110 ülkeden, 3111 başvuru yapıldı.

Adana Film Festivali´ne, aralarında Martinique gibi yeryüzünün gizli kalmış köşelerindeki deniz aşırı ülkelerin de bulunduğu başvuru listesinde; Hindistan´dan Nepal´e, Mynmar´dan, Pakistan´a, Meksika´dan, Angola´ya geniş bir yelpazede ilgi var. Uluslararası Kısa Film Yarışması için son başvuru tarihi olan 1 Temmuz 2018´e kadar Hindistan´dan 304, ABD´den 297, İran´dan 270, Türkiye´den 265, İngiltere´den (UK) 164 kısa film başvurusu yapıldı.

Geçen yıl dünyanın dört bir yanından Uluslararası Kısa Film Yarışması´na katılarak Adana´da misafir edilen çok sayıda yönetmen ve yapımcı, özellikle sosyal medya aracılığıyla kentin tanıtımına önemli katkı sağlamış ve festivalin zengin içeriğiyle ilgili paylaşım yapmıştı.

ADANA´NIN TANITIMINA ÖNEMLİ KATKI

Festival içeriğinin her geçen yıl zenginleştiğini ve yeryüzünde daha fazla sayıda sinemacıya ve sanatsevere ulaştığını belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 25´incisi yapılacak Adana Film Festivali kapsamındaki Uluslararası Kısa Film Yarışması´na ilginin yoğunlaşmasının Adana´nın tanıtımına önemli katkı sağladığını ve Adana´nın bir kültür ve sanat kenti olma özelliğini pekiştirdiğini söyledi.

KÜLTÜR VE SANATTAN KÖPRÜLER

25. Uluslararası Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş da, Uluslararası Kısa Film Yarışması´nın Adana ile dünya arasında bir köprü oluşturduğunu, bu köprüden geçen sinemacıların ve sanatseverlerin sayısının her festivalde artmasının memnuniyetini yaşadıklarını söyledi.

İsmail Dikilitaş,  festival içeriğinin yıldan yıla daha geniş kitlelere ulaşması için çaba harcadıklarını belirterek, 25. Uluslararası Adana FilmFestivali aracılığıyla, Adana ile dünyanın hemen hemen her  köşesine sanat ve kültürden köprüler uzatıldığını ifade etti.

Kaynak: www.yeniadana.net

 

www.adanafilmfestivali.org.tr