Küresel renklerin yerel buluşması – Kudret Sönmez

Yine mevsimsel bir tarama güdüsüyle başlıyorum yazıma… Arsız bulutlardan sıyrıldığında, tadına sıcak sıcak bakma imkânı bulduğumuz yaz güneşine dokunmadan edemiyorum kelimelerimle. Ne de olsa bütün renklerin çeşnisi, o sarı yuvarlağın ateşiyle pişirilip sunuluyor sanat soframıza.

İlk yedisiyle başlayıp sonra, bilemeyeceğimiz kadar çok sayıda rengi doğurabilen bir gezegenin kılavuzluğuyla boyuyoruz tuvallerimizi… İşte o gezegenin muhteşem gücü, içinde yaşadığımız kürenin hemen hemen her bölgesine, eşit olmasa da, bir şekilde uğruyor. Ve sonuçta, dünyanın herhangi bir yerinde güneşin yardımıyla çizilen resimler, sanata açık bir kentin bağrında toplanabiliyor.

***

Geçen hafta kısaca değinmiştim, Niğde’nin Bor ilçesinde hayata geçen uluslararası sanat buluşmasına… Halibas Art’ın düzenlediği ve 18 ülkeden 75 ressamın tablolarının yer aldığı karma resim sergisi, 3 Ağustos Cuma günü saat 16.00’da geniş bir davetli topluluğunun katılımıyla açılmıştı.

TARİHİ KİLİSE SANAT EVİ OLDU

Uluslararası renkleri bir araya getiren etkinlik, Serkan Haliloğulları ve uzun yıllar Adana’da yaşayıp sonra memleketi Niğde’ye yerleşen Ressam Safa Büte’nin katkılarıyla zenginleşti… “Öze Dönüş” adı altında küresel bir sunumla sanatseverleri ağırlayan sergiye, Bor Kültür Evi mekân oldu. 1834 yılında yapılmış Aya Yorgi Kilisesi’nin restore edilmesiyle sanat evine dönüşen bina, tarihi bir dokuda çağdaş sanat ürünlerinin yer almasıyla harika bir bütünleşmeye tanıklık yaptı.

Geçtiğimiz yıllarda Ressam Safa Büte’nin düzenlediği uluslararası başka bir etkinliğe de ev sahipliği yapan Bor Sanat Evi’nin küresel anlamda tanınırlığı, bu sergi ve ileride gerçekleştirilmesi düşünülen sanatsal oluşumlarla artacak gibi görünüyor… Bor Belediye Başkanı’nı Sıtkı Erat’ın, bu tür etkinliklere daima destek vereceğini belirtmesiyse gelecekte atılacak evrensel adımlara dair bir müjde olarak hafızalarımıza kazınıyor.

Sergideki renk ve düş coşkusunu paylaşmak isteyen sanat dostları, 19 Ağustos 2018 tarihine kadar Bor Sanat Evi’ne veya bilinen eski adıyla Aya Yorgi Kilisesi’ne uğrayabilirler.

***

Kaynak evrenin hangi boyutunda deviniyor, bilemiyorum…Fakat, o bilinmez kaynaktan gelen muhteşem enerji önce güneşe uğruyor. Sonra da topladığı renkleri döndürüp dolaştırıp yüreğimize salıyor. İşte bu döngünün kerametine bence, resim sanatı deniyor.