06pHaVCGaZw

YANINDAYIZ Derneği, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve cinsiyete dayalı ayırımcılığa neden olan her türlü engel ve önyargıyla mücadele etmeyi amaçlıyor.

Kurucu başkanı ve danışma kurulu kadınlardan, kurucu üyelerinin tamamıysa erkeklerden oluşan; bu anlamda dünyadaki sayılı sivil toplum kuruluşlarından biri ve Türkiye için de bir ilk olan YANINDAYIZ Derneği , bugün gerçekleştirilen basın toplantısıyla tanıtıldı. Mart 2017’de toplanıp Temmuz 2017’de alınan dernekleşme kararının ardından Mayıs 2018 itibarıyla resmi olarak kurulan YANINDAYIZ Derneği, “evrensel insan hakları anlayışıyla Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için zihniyet ve davranış değişikliği yaratmayı” hedefliyor.

YANINDAYIZ, Türkiye’de tam toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanması amacıyla erkeklerle birlikte erkekleri hedef alan çalışmalar yaparak toplumsal cinsiyet eşitliğindeki dönüşümü hızlandırmayı hedefliyor. Derneğin başkanlığını toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu Nur Ger yürütürken kurucu üyeleri arasında Agah Uğur, Ahmet Dördüncü, Ahmet Ümit, Arda Batu, Ata Selçuk, Bekir Ağırdır, Bernard Arkas, Burhan Karaçam, Bülent Gürcan, Cevdet Mercan, Cüneyt Yavuz, Doç. Dr. Can Ger, Dr. Alper Hasanoğlu, Dr. Bahadır Kaleağası, Dr. Bülent Atuk, Dr. Erkan Tozluyurt, Dr. Güven Sak, Ferhat Boratav, Gökhan Öğüt, Gönenç Gürkaynak, Görgün Taner, Hakan Güldağ, Laki Vingas, Mehmet Nane, Mert Fırat, Murat Yeşildere, Murat Yetkin, Necati Özkan, Okan Yılmazer, Prof. Dr. Bülent Bayraktar, Sami Kariyo, Selçuk Pehlivanoğlu, Sinan Altun, Soli Özel, Şükrü Ünlütürk, Tamer Saka, Tolga Egemen, Uğur Gürses, Yekta Kopan, Yetik Kadri Mert yer alıyor.

 

Dernek, öncelikli hedeflerini şöyle sıralıyor:

  • Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığın artırılması
  • Kadına karşı şiddetle mücadele
  • Karar alma süreçlerine kadınların katılımının artırılması
  • İş hayatında daha çok kadının yer alması
  • Eğitimde cinsiyet ve fırsat eşitliğinin sağlanması
  • Ev emeğinde ortaklık

Yazının devamını okumak için tıklayın

yanindayiz.org