Şerife Ballı Resim Sergisi 9-16 Ekim tarihlerinde 75. Yıl Sanat Galerisinde – Salime Kaman

 

Şerife Ballı 8. Resim Sergisi (Retrospektif), 9-16 Ekim 2018 tarihleri arasında Atatürk Parkı içinde, 75. Yıl Sanat Galerisinde izleyicisi ile buluşacaktır.

Her şeyin arasındaki uyumu, birlikteliği, bir ve hiçliği bulmak. Doğayı bilmekle başlar. Bunu anlamak, anlatmak doğadaki resmi keşfetmektir.

Ressam Şerife Ballı, doğayla iç içe yaşamışlığını ve doğa sevgisini; kendi anlamları, keşifleri, gözlemleri ile yaptığı yağlı boya resimlerinde kendini sürükleyen bir anlatım içinde yansıtmaktadır.

Gözlemleri kendine ait olmayan kişiler resimlerinde kendini sürükleyen bir anlatımın içinde olamazlar. Gözlemler de bilgi kadar önemlidir.

Şerife Ballı eserlerini incelerken, merkeze alınan unsurları yani, dış dünya ve çevre etkilerini, yapıtlarında ki hüznün gizli güzelliğini keşfettim. Tıpkı Çukurova toprakları gibi.

Buna özlem deyin, masumiyet deyin ne derseniz deyin bu mutlu hüznü keşfetmeniz için Adanalı Sanat severlerin sergiyi ziyaret ederek resimlerin içine girip anlamaya çalışmanın keyfi ile baş başa kalmasını öneriyorum

Salime Kaman

Sanat Yazarı