Mehmet Tez

Bu yaz tatil yörelerimizde, sahillerimizde, beach’lerimizde muhtemelen en fazla duyacağınız dans şarkıları hangileri merak ediyor musunuz? Klasik tabirle, işte 2019’un yaz hit’i adaylarım.

“Never Really Over” Katy Perry: Tam “Katy Perry nerde kaldı” diyorduk ki geldi. Yaza girerken yine bir radyo dostu şarkı yapmayı başarmışlar. Cidden çok klasik ama kabul edelim, garantili çözümler üretilmiş. Synthe’lerin desteklediği dans vuruşları, Perry’nin melodik yapıyı güçlendiren dramatik vokalleri. Yaz şarkıları arasında ders olarak okutulacak bir formül şarkısı. Hiçbir playlist’ten eksik olmayacaktır.

“All Day and Night” – Jax Jones and Martin Solveig presents Europe:  İngiliz (Jax Jones), Fransız (Martin Solveig), Amerikan (Madison Beer) iş birliği açıkçası beklenenden büyük etki yarattı. “All Day and Night” neredeyse bütün stream listelerinde ve resmi listelerde tepede. Daha önce “Intoxicated” gibi büyük dans hit’lerine imza atan Solveig ile Jax Jones’un Europe adı altındaki iş birliği 2019’da büyük çıkış yapacak isimlerden Madison Beer ile çok uyumlu. Beer dinleyene Rihanna’yı hatırlatan dramatik bir vokale sahip. Yaz hit’i için gerekli olan her şey bu üçlüde mevcut.

“Electricity” (Feat. Dua Lipa) Silk City: Diplo ve Mark Ronson ikilisinin Silk City adı altında kaydettikleri 2018’de yayınlanan şarkı, Dua Lipa’nın vokaliyle yılın en büyük hit’lerinden biri oldu. Etkisi kolay kolay geçeceğe de benzemiyor. Dua Lipa’nın bir önceki yaz ortamları kasıp kavuran “One Kiss”i gibi “Electricity”nin de bu yaz her yerde duyulması muhtemel. Radyoların ve playlist’lerin demirbaşı olarak yoluna devam edecektir. Dua Lipa 2019 sonbaharında yayınlanacak yeni albümü için Nile Rodgers ile çalışmalara başladığını açıklamıştı. Yaz ortası bir single ya da ortak çalışmalı yeni bir şarkı gelebilir.

“Bad Guy” Billie Eilish: Son dönem pop ve alternatif müzikte en büyük çıkışlardan birini Billie Eilish yaptı. Karanlık albümü “When We All Fall Asleep Where Do We Go?” pop için hayli sıra dışı bir sound’a ve hikayelere sahip. “Bad Guy” klasik bir yaz hit’i değil. Dans pistlerine uygunluğu dahi tartışılır ama DJ’ler bu şarkının yarattığı etkiye hayranlar. Bence çok yerde risk alma pahasına playlist’lerde     yerini alacaktır. 

Yazının devamını okumak için tıklayın