Adanalı Tiyatroya Doydu

s-ehir-tiyatrolar-1

İki haftalık tiyatro ziyafeti noktalandı

Başkan Sözlü, “Sanat vazgeçilmezdir. Tiyatro sanatı toplumları geliştirir, iyiye, güzele götürür.”

17 Ekim 2016 Pazartesi günü, İstanbul  Şehir Tiyatrolarının sahnelediği  ‘12. Gece’ isimli oyunla başlayan Adana Büyükşehir Belediyesi 3. Şehir Tiyatroları Buluşması, 30 Ekim Pazar günü Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının sahnelediği  “Jeanne D’arc’ın Öteki Ölümü” isimli oyunla son buldu.  17 farklı Şehir Tiyatrosu ekibi tarafından,  iki ayrı salonda sahnelenen oyunlar, Adanalılardan tam not aldı.

11 BİN İZLEYİCİ SALONLARI DOLDURDU

‘3. Şehir Tiyatroları Buluşması’na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları,  Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu,  Azerbaycan Bakü Belediye Şehir Tiyatrosu,  K.K.T.C  Lefkoşa Belediye Tiyatrosu,  K.K.T.C  Beyarmudu Belediyesi Güney Mesarya Halk Tiyatrosu, Zonguldak Belediyesi Tiyatro Topluluğu, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Sarıyer Belediye Tiyatrosu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Alanya Belediye Tiyatrosu, Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu,  Giresun Belediye Tiyatrosu,  Eskişehir  Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekipleri katılırken, sahnelenen oyunlar Adanalı izleyicilerden yoğun ilgi gördü. Yoğun talepten dolayı koltuk sayısı yetersiz kaldığı için, salonlara sandalyeler yerleştirilmek suretiyle sanatseverlerin oyunları izlemesi sağlandı.

Tiyatronun birleştirici gücü ve şehir tiyatrosu ekiplerinin, birbirleriyle bağlarının geliştirilmesi açısından önem taşıyan festival, iki ayrı salonda, toplam 20 gösterim ile Adanalılara müthiş bir tiyatro ziyafeti sundu. 13 gün boyunca, W. Shakespeare’den Aziz Nesin’e kadar çok sayıda önemli oyun yazarının eseri,  Adanalılar için sahnelendi. 11 bin izleyicinin salonları doldurduğu ‘3. Şehir Tiyatroları Buluşması’ tüm sanatseverlere görsel bir şölen yaşattı.

SANAT VAZGEÇİLMEZDİR

Buluşmanın açılış töreninde konuşan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü, sanatın, şehirlerin ruhu olduğunu söyleyerek, festivale katılan ekiplere teşekkür etti ve çeşitli şehir tiyatroların ekiplerini misafir etmekten duydukları mutluluğu dile getirdi. Konuşmasında sanatın ve tiyatronun önemine değinen Başkan Hüseyin Sözlü, “Gelişmiş toplumlar  sanatın bir çok dalıyla iç içedir. Aslında sanat, toplumların gelişmesinde önemli rol oynar. Tiyatro sanatı, toplumları iyiye ve güzele götürmede, bilinçlendirmede ve toplumsal aydınlanmada çok önemli yer tutar. Tiyatro sanatının en etkin tesilcileri şehir tiyatroları, bu açıdan toplumlar için vazgeçilmezdir” dedi.

REKORA İMZA ATTIK

Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar ve Tiyatro Şube Müdürü İsmail Dikilitaş da, Şehir Tiyatroları Buluşması’yla ilgili şunları söyledi: “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü Bey’in, sanata verdiği güç ve desteğe çok teşekkür ederim. Kendisi her zaman yanımızda olduğunu hissettirdi.  Bu yıl şehir tiyatroları buluşmasının üçüncüsünü yaptık. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz ‘2. Şehir Tiyatroları Buluşması’ ile İstanbul’da ‘Yılın En iyi Tiyatro Hareketi’ ödülüne layık görülmüştük. Bu yıl da aylar süren bir çalışmanın ardından ‘3. Şehir Tiyatroları Buluşması’ ile 11 bin izleyiciye ulaşarak yakalanması zor bir rekora daha imza attık. Adanalı izleyicilerin koltuklarımızı boş bırakmaması beni çok mutlu etti.  Bu büyük başarıda emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

www.adana.bel.tr