M. Nevzat Hız… Üyesi olduğu AFAD’da (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği) bir süre 2. başkanlık yaptı. Fotoğraf alanında en büyük tecrübesini rahmetli Mehmet Baltacı’yla çalışarak kazandı…

Dernek çatısı altında ‘’Gezi Fotoğrafçılığı’’ ve ‘’Farklı Fotoğraf’’ konulu iki atölyenin eğitmenliğini yaptı. ’’Unutulan Mahalle Döşeme’’ ile ’’Adana’nın Cansuyu Seyhan‘’ projelerinin ardından ‘’Adana’nın Kebap ve Yemek Kültürü’’ atölyesini tamamladı. ‘’Ramazanoğulları’ndan Günümüze Tarihin Tanıkları‘’ ve ‘’Benim Adana’m’’ konulu çalışmaların başkanlığını üstlenerek projelerin sergi ve albümlerini fotoğrafçı grup arkadaşlarıyla birlikte gerçekleştirdi.

YENİ ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Yeni çalışmalarının konusunu ‘’Adana’da Alın Teri’’ olarak belirleyen M.Nevzat Hız, 2019 yılı içerisinde sergiye dönüştürülecek bu faaliyeti 25 fotoğrafçıyla birlikte yürütüyor.

Fotoğraf ve film dallarında birçok ödülü bulunan Hız, son olarak “İstasyondan Kanala Namık Kemal Mahallesi” adlı kitaba A. Can Göçük’le birlikte imza attı… Konuya dair bilgileriyse şu sözlerle dile getirdi:

“Bir yayın evince Adana Kitaplığı serisi olarak basımı yapılan kitaplardan biri oldu..  Şehrimizin kadim semtlerinin değişik yazarlar tarafından, çeşitli bakış açılarıyla yazılması önemlidir. Çocukluğumuzun, gençliğimizin geçtiği mahallemizi Can Göçük’le birlikte yazdık. Eskifotoğraflar, arkadaş anıları, okul günleri, çeşitli kız-erkek oyunları, yaşadığımız önemli olayları anlatmaya çalıştık.

Mahallemizden Fatih Terim gibi ülkemizin en önemli futbol adamının çıkması gurur vericidir. Sonyıllarda bakanlıklar yapmış Ömer Çelik gibi siyasetçinin yanında birçok milliyüzücüler de mahallemizin gençlerindendir… Yazlık sinemalar, kanallarda yüzengençler, Özen sahasındaki futbol maçları unutulmaz anılarımız olmuştur.”