Ahmet Selçuk İlkan’ın ’40 yıl, 40 ses, 40 nefes’ albümü

Usta sanatçılar, Ahmet Selçuk İlkan’ın 40’ıncı yıl albümünde

Söz yazarı ve şair Ahmet Selçuk İlkan ile özdeşleşen şarkılar, bu kez müziğin dev isimleri tarafından yorumlanıyor.

40 yıl, 40 ses, 40 nefes olarak oluşturulan ‘Ahmet Selçuk İlkan 40’ıncı Yıl Unutulmayan Şarkılar’ albümü, iki CD’den oluşuyor.

Albümde; Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen, Selami Şahin, Coşkun Sabah, Muazzez Ersoy, Zerrin Özer, Yıldız Tibe, Hakan Altun, Zara, Serkan Kaya, Linet, Kıraç, Emre Altuğ, Kutsi, İntizar, Tan Taşçı, Seksendört, Halil Sezai, Koray Avcı ve Yeşim Salkım yer alıyor

.http://www.ahmetselcukilkan.com.tr/

Tülay Demir

Yeni nesil şarkılarımızı yağmalıyor – Tülay Demir

“Anılar”, “Gözler Kalbin Aynasıdır”, “Bir Gülü Sevdim”, “Hatıram Olsun” gibi unutulmaz şarkıların yazarı Ahmet Selçuk İlkan, müzik sektörünün geldiği noktadan rahatsız. “Kuşağımızın gerçek bestecileri ve şairleri küskün. Her konuda sahipsiz kaldılar. Ölmeden alkış yok onlara” diye isyan eden, “Şarkı yazacağıma şarkı söylesem daha çok kazanırdım” diyen İlkan ile buluştuk, yağmalanan eski şarkıları, “şöhret mezarlığı” İstanbul’u, Ferdi Tayfur’suz proje albümünü konuştuk.

Ahmet Bey, müzikle, şiirle, sanatla dolu bir yaşamınız var, konuşmakla, aktarmakla bitmez. Ama öncelikle aklıma takılan bir konuyu açmak istiyorum.

– Buyurun, tabii ki…

Google, 63 yaşında olduğunuzu söylüyor. Kendimi bildim bileli de sizin sesiniz ve şarkılarınız kulağımdadır. Peki nasıl oluyor da görüntünüz hiç değişmiyor? Zamanı nasıl dondurdunuz?

– İnanın ben bunun farkında değilim. Ama öyle diyorsanız, olsa olsa sırrı çok çalışmaktır. Ayrıca hayata çok bağlıyım. Ne kadar geç yatarsam yatayım erkenden kalkarım. Müzik ve edebiyat ise benim için sevdadan öte, kara sevda… O sevda, o aşk insanı genç kılıyor sanırım. Sanata, doğaya ve insana olan aşkım, saygım, farkında olmadan beni diri tutuyor. Ama inanın bunun için özel bir şey yapmış değilim.

İyilik mi, güzellik mi desem?

– 2000’li yılların başından beri hep güzeli önemser olduk: Güzel kadın, güzel şehir, güzel sofra, güzel araba, güzel elbise. Görünüm hep ön plandaydı. Güzellikleri öne sürerken iyileri ihmal ettik biz. Her güzel şey iyi değildir ama her iyi şey güzeldir, bunu unutmamak lazım.

Yeni nesil şarkılarımızı yağmalıyor

YA YAYGIN OLACAKTIM YA SAYGIN… BEN SAYGINLIĞI TERCİH ETTİM

Bir de hep göz önünde olanları yüceltiyor da işin asıl mimarlarını ihmal ediyoruz galiba…

– Şöyle bir gerçek var, üretenlerin kıymeti yurtdışında daha fazla biliniyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın