Altın Koza’da öze dönüş Altın Koza A.Ş. GM Hüseyin Orhan,

Altın Koza A.Ş. Genel Müdürü Orhan,”Amacımız sadece salonlarda düzenlenen ödül törenleriyle yetinmeyip bu ödüllerin verilmesini sağlayan ve festivalin gerçek sahibi olan halkımızla sanatı ve sanatçıyı buluşturmak olacaktır” dedi.

* Altın Koza A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Orhan, “Festivalde bizlere düşen, sanatçıları ve eserlerini geniş halk kitlelerine ulaştırmakta destek olmaktır. Bu nedenle amacımız sadece salonlarda düzenlenen ödül törenleriyle yetinmeyip bu ödüllerin verilmesini sağlayan ve festivalin gerçek sahibi olan halkımızla sanatı ve sanatçıyı buluşturmak olacaktır” dedi.

* Orhan,”Kurulacak açık hava sinemasında geçmiş yıllarda ödül alan filmlerin oyuncu ve yönetmenleri izleyici ile buluşturulacak, parkta 1969’dan günümüze ödül alan filmlerin afişlerinin de yer aldığı beş ayrı sergi ile Altın Koza tarihinde bir yolculuğa çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Vahit Şahin

Yarın başlayacak olan 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ile ilgili açıklamalarda bulunan Altın Koza A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Orhan,Altın Koza’nın özüne döndüğünü belirterek,”Amacımız sadece salonlarda düzenlenen ödül törenleriyle yetinmeyip bu ödüllerin verilmesini sağlayan ve festivalin gerçek sahibi olan halkımızla sanatı ve sanatçıyı buluşturmak olacaktır” dedi.
Türk sinemasını desteklemek, sanatı ve sanatçıyı halkla buluşturmak amacı ile 1969’dan bu yana Türkiye’nin en prestijli festivallerinden biri olmayı başaran Altın Koza’nın bu yıl 12-18 Eylül 2022 – tarihleri arasında 29’uncusu ile sanatseverlerin beğenisine sunulacağını belirterek,”Her geçen yıl büyüyüp değerlenen Altın Koza Film Festivali’nin sektörü çok heyecanlandırdığını düşünüyoruz” dedi.
Orhan, “Geçmişte neredeyse her mahallesinde bulunan açık ve kapalı sinema salonları ile bir sinema kenti olan Adana, sektöre kazandırdığı yönetmenler, yapımcılar ve sinema emekçileri ile sektörün kalbinin attığı bir merkez olma özelliğini Altın Koza Film Festivali ile ödüllendirerek taçlandırmıştır. Festivalin bu başarıya ulaşmasında Adana halkının sanatsal ve kültürel faaliyetlere gösterdiği yoğun ilginin altını çizmek gerekiyor” dedi.

Adana’nın tarihi ve kültürel zenginliğinin içinden yoğrularak çıkan sanatçıların bir diğer şansının da ürettikleri sanat eserlerine yine halkın gösterdiği yoğun ilgi ve desteği olduğunu ifade eden Orhan, “Bu sayede sanatsal içeriklerinin geliştiğini ve üretimlerinin arttığını gözlemlemiş olduk.
Festivalde bizlere düşen, sanatçıları ve eserlerini geniş halk kitlelerine ulaştırmakta destek olmaktır. Bu nedenle amacımız sadece salonlarda düzenlenen ödül törenleriyle yetinmeyip bu ödüllerin verilmesini sağlayan ve festivalin gerçek sahibi olan halkımızla sanatı ve sanatçıyı buluşturmak olacaktır” dedi.

Altın Koza A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Orhan, şunları ifade etti:

“Festival programından kısaca bahsedersek festivalin ilk yıllarında kullanılan Atatürk Parkı festival merkezlerinden biri haline dönüşüyor. Kurulacak açık hava sinemasında geçmiş yıllarda ödül alan filmlerin oyuncu ve yönetmenleri izleyici ile buluşturulacak, parkta 1969’dan günümüze ödül alan filmlerin afişlerinin de yer aldığı beş ayrı sergi ile Altın Koza tarihinde bir yolculuğa çıkacağız. Merkezde festival haftası boyunca kurulacak yazlık sinemalara ve mahalle sinema gösterimlerine ek olarak festivalin heyecanını gezici sinemalar ile Kozan’dan Ceyhan’a, Yumurtalık’tan Aladağ’a, Feke’den Tufanbeyli’ye kısacası 15 ilçenin tamamında film gösterimi ile halkımızla buluşturacağız. Festival yarışma filmleri, ulusal ve uluslararası film seçkileri, Esas 01 AVM iş birliği ile CinemaPink ve PGM’ye ait 6 salonda festival haftası boyunca ücretsiz olarak gösterimde olacak. Aynı zamanda programda; çocuk film gösterimleri, sergiler, söyleşiler, paneller yer alacak. Genç sinemacılara “Çukurova Altın Koza Film Akademisi’nde” sinemaya dair çeşitli eğitimler verilecek. Yani kısacası bu festivalde herkes kendi ilgi alanına ait mutlaka bir şeyler bulacaktır..Böylelikle festivalin onursal başkanlığını da yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar döneminde ismine tekrar kavuşan Altın Koza yine bu dönemde gerçek sahibi olan halka geri dönmüş olacak.”


(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ