Anneler ve kızları üzerine çarpıcı bir film

Atilla Dorsay,

Bir yandan sakin bir Yunan adasındaki doğal ortamın Batı’dan gelme bir cemaat tarafından iyice hareketlendirilmesi; bir diğer deyişle uluslarası turizmin bir ülkeye kazandırdıkları ve kaybettirdikleri… Öte yandan, çocukları konusunda birçok ortak şeyi paylaşan iki anne ve birinin de kızkardeşi

KARANLIK KIZ 

X X X ½

(The Lost Daughter)

Yönetim ve senaryo: Maggie Gyllenhaal 
Görüntü: Helene Louvart 
Müzik: Dickon Hinchliffe 
Oyuncular: Olivia Colman, Jessie Buckley, Dakota Johnson, Ed Harris, Peter Sarsgaard, Paul Mescal, Dagmara Dominczyk, Oliver Jackson-Cohen

İngiliz filmi, 2021

Karanlık Kız, Amerikan bağımsız sinemasının bir dönemdeki çalışkan ismi, Jake Gyllenhaal’ın da kardeşi Maggie Gyllenhaal’ın yönetmen olarak ilk filmi. Netflix’te oynayan film birçok açıdan ilgiyi hak ediyor. 

Film bir Yunan adasında tatile gelen olgun yaştaki bir kadının öyküsüyle başlıyor. Sakin bir plajda tatiline başlayan, öğretmen ve yazar olduğu anlaşılan bu ‘ciddi’ kadın, bir süre sonra adaya üşüşen genç guruplarla takışır gibi oluyor. Yerleştiği şezlongu öteye yollamak isteyenlere tepki gösteriyor, kimileriyle kavga ediyor.

Bu arada birkaç hanımla tanışıyor. Birbirleriyle içten bir dostluğa başlıyor, karşılıklı özür diliyorlar. Onların ve de başkalarının çocukları vardır: daha çok kız olan… Veonlardaki ana-kız ilişkileri Leda’ya kendi hayatını ve iki kızıyla ilişkilerini hatırlatıyor.

https://adabul.com/wp-admin/post.php?post=48342&action=edit