Av. Serra Taşköprü ile kitabı hakkında konuştuk

Gazetemiz yazarı Avukat Serra Taşköprü´nün “Hesaplanmış Sessiz Manipülasyon Boyutuyla İşlenen Suçlar ve Yasal Boyut” adlı yayınlanan kitabı hakkında gazetemiz adına kendisiyle yaptığımız röportajı okurlarımıza sunuyoruz. (Fehmi İnceoğlu)

F.İ.-Sayın Serra Taşköprü, “Hesaplanmış Sessiz Manipülasyon Yoluyla İşlenen Suçlar ve Yasal Boyut” adlı kitabınız yayınlandı, öncelikle hayırlı olsun diyoruz.

/resimler/2019-7/11/1451071845166.jpg

S.T.– Çok teşekkür ederim. Bu konu sayesinde Yeni Adana Gazetesi´nde, Gölbaşı Güncel´de ve Yeni Muhalefet´te yazmama vesile olan Cezmi Doğaner´e buradan ayrıca teşekkür etmekle, siz ve ekibinize minnettar olduğumu bildiririm.

F.İ.–Ne kadar sürede hazırladınız kitabınızı?

S.T.- Kitabı 1 sene kadar bir süre içerisinde hazırlamış bulunmaktayım. Ancak bu kitabın hazırlığının öncesi 6 ay kadar bir gözlem ve araştırma yapılmakla bu süreçte manevi desteğini esirgemeyen Sayın Prof. Dr. Kaan Kora´ya da teşekkürlerimi bir de bu röportaj vesilesiyle sunmak isterim. Kendisi çok değerli bir insan olmakla benim pusula ve akıl hocamdır.


F.İ.-Kitabınızın girişinde yer alan “Bu kitap mağdurlara ithaf edilmiştir” notu okurlarınıza neyi hatırlatmalı?

S.T.-  Birçok mağdur olduğunu bilmelerini ve kendilerinin de mağdur olmuş olabileceklerini bunu ancak bu kitap kılavuzu okuyarak farkedebileceklerini bilmelerini ve hatırlayarak ya da çevrelerine hatırlatarak çözebileceklerini hatırlamalarını temenmi ediyorum.

F.İ.-Hesaplanmış Sessiz Manipülasyon dediğimizde ne demek istiyoruz? Bunu biraz açabilir misiniz?

S.T.-  Hesaplayarak yani önceden satranç oynamak gibi planlı bir şekilde sessizliğin kullanılarak karşıdaki kişiyi ya da topluluğu manipülatör ya da manipülatris olarak onu ya da onları belli bazı davranışları gerçekleştirme yoluna gitmeleri anlamına gelmekle buna biz sessiz muamele ya da sessiz şiddet de diyebiliriz. Orijinal ismi silent treatment olarak nitelendirilirken treatment kelimesi tedavi ve iyileştirme anlamına gelmekte iae de buradaki tedavi mantığı manipülatörün ya da manipülatrisin kendi düşündüğünü ve beklediğini yaptırma, hizaya getirme yönünde hareket etmesi sözkonusu olabilmektedir. Yoksayma, reddetme, dinlememe gibi olumsuz etkiler ve tepkiler verme durumu olarak da değerlendirilebilmektedir.

F.İ.-Hesaplanmış Sessiz Manipülasyon Yoluyla İşlenen Suçlar nelerdir? Somut olarak bir-iki örnek verebilir misiniz?

S.T.– Tabii ki Sayın İnceoğlu. Bunu memur suçları ya da malpraktis yani hekimin kötü uygulaması olarak da örneklendirebilir ve somut olarak bir yangın karşısında itfaiyecilerin tepkisiz daha doğrusu pasif tepki yani sessizlik ve hareketsizlik göstererek yangını söndürme yönünde müdahalede bulunmaması ve yangın nedeniyle ölüm ya da yaralanma gerçekleşirse bu yolla biz kasten adam öldürmenin ve kasten yaralamanın ihmal suretiyle işlenmesi diyebiliriz. Başka örnek vermek gerekirse bir psikiyatristin hastasının sessizlikle girdiği suçluluk duygusu karşısında kişilik özelliğini, hastanın kendisine zarar vereceğini hatta intihara sürükleyeceğini hastasını tanıdığından bildiği halde sessiz kalmaya ve intihar teşebbüsü ve tehdidi varken sessiz kalmayı tercih etmesi bu da intihara yönlendirme suçunu oluşturabilmektir.

Yazının devamını okumak için tıklayın