Başkaldıran Apollon: John Lennon öldürüleli 40 yıl oldu- Murat Bjeduğ

John öldüğünde 40, Chapman cinayeti işlediğinde 25 yaşındaydı, şimdi 65 yaşında. John ise hep kırk yaşında kalacak, sonsuza kadar.

9 Ekim 1940 yılında Liverpool’da doğdu. 8 Aralık 1980 yılında tarihinde, psikolojik sorunları olan ve cinayeti planlayarak Newyork’a gelip Sheraton oteline yerleşen Mark Chapman, 8 Aralık günü Lennon & Ono çiftinin yaşadığı Dakota binasına gelir ve saat 17.00 sularında “Double fantasy” albümünü John’a imzalatır. Fotoğraf tam o anı gösteriyor.

Yoko ve John’un mutlaka eve döneceğini bildiği için bütün gün Dakota’nın giriş kapısının önünde beklemeye devam eder. Tahmini doğru çıkar ve saat 22.49 civarında siyah bir Limuzin içinden ünlü çift iner. Kapı önünde günün her saatinde bekleyen hayran görüntüsüne alışık olan Lennon ve Ono girişe yönelirler. O sırada Chapman, elindeki silahını hedefine doğrultarak seslenir: “John.” Sese doğru dönen John’a tam beş el ateş eder. Dört kurşun Lennon’un vücudunun çeşitli yerlerine isabet eder. Olay Yoko Ono’nun gözleri önünde vuku bulur. Yere yığılan John’un ağzından kan boşanır. Ama henüz ölmemiştir. Gelen polislerden biri kim olduğunu sorduğunda, “Ben John Lennon, Beatles’tan John Lennon” cevabını verecek kadar bilinci açıktır. Kennedy Hospital’a götürüldüğünde vücudundaki kanın dörtte üçünü kaybetmiştir. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamaz.

John öldüğünde 40, Chapman cinayeti işlediğinde 25 yaşındaydı, şimdi 65 yaşında. John ise hep kırk yaşında kalacak, sonsuza kadar.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan