Bedri Usta ”Ateşe Atılan Yalnızca Kebap Değildir ” 7. Baskı

Bedri Usta kitabı olan bir Usta  Adana kebabı hakkında kitap yazan başka kebap ustası varmı bilmiyorum.Bilse bilse Tayyar Zaimoğlu bilir deyip sordum yok dedi.Kitap Bedri Usta’nın hayatını anlatıyor ama Bedri Usta’nın hayatı kebap ile o kadar iç içe ki ve nihayetinde kitaba kebabın dumanı sinmiş .

Emeklerine sağlık Bedri Usta / Kemal Erdoğan

Kitabın tanıtım yazısı

Çırağı Olmadığın İşin Ustası Olamazsın

“Bedri Usta’yım ben… Adım Bedri ama herkes bana Bedri Usta der. Kebabın yanındaki közlenmiş biber gibi seviyorum Bedri’nin yanında duran ustalık sıfatını… Ama ustalığım sadece kebabı değil hayatı pişirmekte de olsun istedim. Her ateşin üstüne et atanın usta olamaması gibi iyi kötü bir ömür yaşayan da ustası olamıyor hayatın. Sıfırdan bir hayat yaratmış, zaman zaman hayatını sıfırlamış biriyim ben. Başka hiçbir şeyde bu kadar iddialı değilimdir ama kebap işi benden sorulur ve mangala atılan şey etten ibaret değildir. Hayatı da ustalıkla pişirmek gerekir…”

Mardin’in Midyat ilçesinde yokluk içinde başlayıp oradan Adana’ya, sonrasında taşı toprağı altın şehir İstanbul’a uzanan bir hikaye onunki…

Yedi yaşındayken gurbete çıkan, ayakkabılarını yastık yapıp köprü altında uyuyan küçük bir çocuğun bir yandan azimle ve umutla nasıl hayata tutunduğunun izlerini sürerken bir yandan da dünyaca ünlü bir markaya dönüşen işletmesini nasıl kurduğunu bazen kahkahalarla bazen gözleriniz dolarak okuyacaksınız.

Esnaflığın incelikleri, ustalığın sırları, baba olmak, ailenin önemi, yemek kültürü ve Anka kuşu misali sürekli yeniden kurulan ve içine doğduğu kalıpları kırarak, kendini bilgelikle yeniden inşa eden bir yaşama dair derinlikli ve ilham verici bu hikaye sizi tesadüfler ve kader üzerine düşünmeye davet ediyor.

https://www.nadirkitap.com/ustalikla-piser-hayat-atese-atilan-yalnizca-kebap-degildir-bedri-usta-kitap24457789.html