Gazete Duvar yayın dünyasının nabzını tutmaya devam ediyor. Son günlerde yayımlanan, birbirinden farklı alanlarda dikkat çeken ve okurla buluşan dergileri derledik..

Notos

Notos Ocak-Şubat, 84. sayısında Türkçe Rap’e yöneliyor. Türkçe Rap’i şiirle bağları, müzikal özellikleri, söylem biçimleri, tarihi ve siyaseti üzerinden ele alan bu dosyada Begüm Kovulmaz, Tunç “Turbo” Dindaş, Deniz Durukan ve Ayşecan Aral’ın yazıları, Selin Çınar, Onur Aşkın, Turbo ve Seda Mit’in illüstrasyonları yer alıyor. Fuat, Çağrı Sinci, Kayra, Ağaçkakan, Da Poet ve Ethnique Punch “Şiirden Liriğe, Ozandan MC’ye: Türkçe Rap’in Sesleri” soruşturmasına yanıtlarıyla katkıda bulunuyor.

Notos’un bu sayısında Yerçekimi, Fars, Baht Dönüşü ve Karaçam Ormanı’nda romanlarının yazarı Fatih Balkış ile romanları, okuma serüveni, yayıncılık dünyası ve son kitabı Monograflar üstüne bir söyleşi yer alıyor. Notos’un ikinci söyleşisi Edouard Roditi ve İstanbul Avangardı makalesiyle Roditi’nin Türkiye ve Avrupa edebiyatındaki eşsiz mirasını tekrar gündeme getiren Clifford Endres ile.

Aganta bölümünde günümüz edebiyat dünyasına ve güncel kitaplara dair yazılarıyla Başak Bingöl Yüce, Alper Güngör, Deniz Gündoğan İbrişim, Senem Utku, Pınarnaz Eren, denemeleriyle Gökhan Yavuz Demir ve Oğuz Tecimen yer alıyor.

Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Ferruh Tunç okurların ve yazarların okumasını zorunlu gördüğü kitapları, Ahmet Tulgar ise en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

İlker Karakaş ve Burçin Tetik kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık
serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor. Foto-Yazı bölümünde Bülent Çallı’nın fotoğrafını Judith Malika Liberman kısa bir masalla yorumluyor. Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Felisberto Hernández, Mehmet Mümtaz Tuzcu, Roni Margulies, Demet Aksu, Cihan Çakan, Gamze Efe, Osman Gür, İbrahim Halil Çelik, Cem Alptekin, Gülay Gökçen.

Yeni e

Yeni e’nin 51. Sayısı: Sanatın Aynasında Salgın ve Burjuva Toplumu

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Ocak 2021 tarihli 51’inci sayısı yayınlandı. Dergi yeni yılın ilk sayısında, salgına yönelik önlemlerin kültür-sanat dünyası ve ürünlerindeki etkisini irdelerken, içinde yaşadığımız burjuva toplumuna da salgının aynasından bakıyor. Dergide, 2020 yılı boyunca milyonlarca emekçinin yaşamını etkileyen salgının sınıfsal niteliğinin; sinema, tiyatro ve müzik dünyasındaki emekçilerin gerçekliğinde nasıl somutluk kazandığına dair değerlendirmeler yer alıyor.

Derginin ana temasını oluşturan bu çerçevede, Harun Güzeloğlu, Şenay Aydemir, Kübra Yeter, Nazlı Toprak’ın yazıları ve Ayşen Güven’in Peyk grubu ile müziğin piyasalaşması üzerine yaptığı söyleşi yer alıyor. Ayrıca, Vecdi Erbay’ın kadın sanatçıların öncülük ederek 2018 yılında oluşturdukları Metal Kolektif üzerinden sanatın nasıl bir dirençlilik noktası olabileceğine dair değerlendirmeleri yer alıyor.

Dergide İsmail Afacan’ın Mahmut Temizyürek ile Nazım’ın şiiri ve politik mücadelesi üzerine yaptığı bir söyleşi yer alırken; Eylül Ayvaz ve Sinan Danacı’nın The Queen’s Gambit dizisi üzerine Gülsevil Yılmaz Dombaycığil ile yaptığı bir söyleşi de bulunuyor. Dergide ayrıca Ayşegül Tözeren’in Edebiyatın erkek dünyası üzerine kaleme aldığı “Çitleri Kıralım mı?” başlıklı yazısı ve Ulaş Töre Sivrioğlu’nun Ulviye Mevlan öncülüğünde çıkartılan Kadınlar Dünyası dergisi üzerinden Osmanlı’da kadın hareketinin mevcut durumuna dair değerlendirmeleri yer alıyor.

Zeliha Kuruducu’nun “Korona Günlerinde İktidar ve Özne” başlıklı yazısı, Ali Rıza Kars’ın Levent Özbek şiirine dair değerlendirmeleri ve Hamit Erdem’in 100.Yılında Mustafa Suphi ve Yoldaşları başlıklı yazıları yine bu sayıda yer alan denemeler arasında yer alıyor.

Muzaffer Kale, Berna Olgaç, Oğulcan Kütük, Devrim Horlu, Cenk Koçak, Uğur Aktaş, Salih Mercanoğlu şiirleriyle; Elif Eser, Aysel Menteş, Umut Çetin, Alper Meydan ve Cihan Çakan öyküleriyle ocak sayısında yer alıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/rafduvar-bu-ayin-yeni-cikan-dergileri-galeri-1508924?p=4