Büyük kurtarıcı ve devrimlerin önderi Atatürk, ölümünün 83. yılında özlemle anılıyor

Kurtuluş mücadelesiyle yoksul ulusun yazgısını değiştiren, Türkiye’yi laik, demokratik, bağımsız cumhuriyete kavuşturan Mustafa Kemal Atatürk özlemle anılıyor. Saat 09.05’te devrimleri özümseyen halk, Ata’sına bir kez daha saygısını sunacak.

Unutturma, lanetleme ve karalama çabalarına karşın Atatürk sevgisi her yıl daha da büyürken yurttaşlar, bugün de Anıtkabir ve Dolmabahçe’ye akın edecek. Resmi törenlerin yanı sıra Ata’ya saygı zincirleri oluşturulacak, sayısız anma etkinliği düzenlenecek.

TÜRKİYE’DE HAYAT, 09.05’TE DURACAK

ANKARA

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yıldönümü nedeniyle bugün saat 09.05’te düzenlenecek resmi tören ile devlet erkânı Anıtkabir’i ziyaret edecek. Törenin ardından Türkiye’nin dört bir yanından Atatürk’e gelen yurttaşlar, 21.00’e dek Anıtkabir’i ziyaret edebilecek. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve Yenimahalle Belediyesi de çeşitli programlar ile başkentte Atatürk’ün aziz hatırasını yaşatacak. ABB, başkenti “O AN: ANKARA – Kalbimizdesin” yazılı afişler ile donattı. 

Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi ise bugün saat 19.05’te, “Atatürk’ü Anma Bisiklet Turu” düzenleyecek. Gençlik Parkı’ndan Anıtkabir’e yapılacak bisiklet turuna, tüm Ankaralılar bisikletleriyle katılabilecek.

İSTANBUL

İstanbul Valiliği bugün saat 08.55’te Taksim Cumhuriyet Anıtı’na “Çelenk Sunma Töreni” yapacak. 10.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Programı” yapılacak. Saat 11.30’da Dolmabahçe Sarayı’na gidilerek Atatürk’ün odası ziyaret edilecek. Çelenk sunma törenine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu katılacak. Öte yandan, İBB, ‘Atatürk Florya Kent Ormanı’nda “Ata’ya Saygı Yürüyüşü” düzenleyecek. Saygı yürüyüşüne İmamoğlu da katılacak. 

Beşiktaş Belediyesi  Atatürk’ü “Ata’ya Saygı Yürüyüşü” ile anacak. Kadıköy ve Maltepe’de ise “Ata’ya Saygı Zinciri” oluşturulacak.

Yazının devamını okumak için tıklayın