ÇDSO 22. Mart Konser Yorumu Taşar Erkol

Konser Tarihi : 22 Mart 2024 – Cuma
Konser Saati : 20:00
Konser Salonu : ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSER SALONU
KONSER PROGRAMI
1. J. BRAHMS Keman Konçertosu
2. L. BEETHOVEN Senfoni No: 3
ŞEF : MATTHEW COOREY
SOLİST : HANDE KÜDEN “keman”

Fotoğraf: Taşar Erkol

Her cuma akşamı olduğu gibi bu akşam da Adana dinleyicisi yine unutulmaz konserlerden birini daha yaşadı.
Konserin 1. Bölümünde şef Matthew Coorey yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Keman Sanatçısı Hande Küden’ nin seslendirdiği Alman besteci Johannes Brahms’ın Op.77 Re Majör Keman Konçertosuna eşlik etti.

Yapıt; kemanın bütünüyle romantik duyguları klasik biçimde duyurduğu konçerto, usta kemancıların repertuvarında Beethoven’inki ile başköşede yer alır. Özellikle yapıtın kemana her türlü virtüözlük olanağını sağlaması, solistin de bu
virtüözlüğe hakkını vererek, uygulaması dinlemeye değer… Solist Keman Sanatçısı Hande Küden’ nin de gösterdiği başarım her yönüyle görkemli olarak, sunuldu, dakikalarca alkışlandı. Dinleyicilerin bitmeyen alkış üstelemelerine, solist sanatçı, orkestra Baş Çellisti İlahe Özşahin ile “Sarı Gelin” türküsünü seslendirdiler.

Konserin 2. Bölümünde şef Matthew Coorey yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası bu kez yine Alman besteci Ludwig van Beethoven’in Op.55 Mi bemol majör 3 no’lu “Eroica” adlı senfonisini seslendirdi. Beethoven'ın en ünlü eserlerinden biri olan “Eroica” senfonisi, bestecinin yenilikçi orta döneminin başlangıcına işaret eden büyük ölçekli bir bestedir.
Klasik ve Romantik dönem arasındaki geçişte bir dönüm noktası olarak kabul edilir . Aynı zamanda ilk Romantik Senfoni olarak da kabul edilir.  Yapıtın seslendirilmesinde orkestranın başarımı oldukça görkemliydi. Şef Matthew Coorey de orkestra sanatçıları ile olan yakın takibi göz doldurdu. Dinleyiciler tarafından yine dakikalarca alkışlanan bu konser, Adanalı sanatseverler için gerçekten unutulması zor olan konserlerin yanında yerini aldı.

Konser bitiminde Şef, Solist ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarının dinleyicilerle esenleşmesinde, dinleyiciler de dakikalarca alkışlarla beğenilerini sundular. Bu güzel konserin hazırlanmasında emeği geçen Çukurova Devlet Senfoni
Orkestrası’nın tüm çalışanlarına, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Yönetim Kuruluna, Çukurova Devlet Senfonisi Orkestra Müdürüne, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarına, Orkestra Matthew Coorey’ e, Keman Sanatçısı solist Hande  Küden’ e, ayrı ayrı olmak üzere duyduğum mutluluğumu sunarım.
Daha nice güzel konserler dinlemek üzere
Sanatla kalınız !!!

Taşar Erkol