ÇDSO 6 Şubat Konser Yorumu, Taşar Erkol

6 ŞUBAT DEPREMİNDE KAYBETTİKLERİMİZ ANISINA
Konser Tarihi : 2 Şubat 2024 – Cuma
Konser Saati : 20:00
Konser Salonu : ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSER SALONU

KONSER PROGRAMI
1. F. CHOPİN Piyano Konçertosu No: 2
2. J. HAYDN Senfoni No: 45 (Veda)
3. E. GRİEG İki Ağıtsal Ezgi Op. 34 No:1 (Kalp Kırıkları)
4. G. GARAYEV Funeral Ode
ŞEF : VALİD AĞA
SOLİST : LAL KARAALİOĞLU “piyano”

Fotoğraflar: Taşar Erkol

Bu akşamki konserin birinci bölümünde Şef Valid Ağa yönetimindeki ÇukurovaDevlet Senfoni Orkestrası, önce Polonyalı Romantik dönem klasik müzik bestecisi FredericChopin’nin Op. 21 Fa Minör 2 numaralı Piyano Konçertosunu çok güzel bir şekildeseslendiren Piyano Sanatçısı Lal Karaalioğlu’na, eşlik etti. Dinleyicilerin büyük beğenisini kazanan sanatçı, alkışlara bis yaparak yanıt verdi.
Konserin ikinci bölümünde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ilk olarak, klasik dönemin ünlü Avusturyalı bestecisi Joseph Haydn’ın 45 numaralı Fa Diyez Senfonisini seslendirdi. “Veda Senfonisi” olarak, tanımlanan bu eserdeki Çukurova Devlet SenfoniOrkestrası’nın gösterdiği etkenlik, dinleyiciler tarafından çok beğenilerek, uzun süre ayakta alkışlandı.

Üçüncü eser Norveçli besteci Edvard Grieg’in Op. 34 1 numaralı “İki Ağıtsal Ezgisi” Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından çok güzel bir şekilde seslendirildi. Dinleyiciler tarafından beğeniyle dinlenen eser, büyük alkışlarla değerlendirildi.
Dördüncü son eser Azerbaycanlı besteci Gaya Garayev’in “Funeral Ode” adlı matem müziğiydi. Türkmenistan 39;da vurulan 26 kişinin cesetleri 1920 yılında sahil parkına gömüldü. Sovyet döneminde bu melodi, adı da “26 ların anısı” ya da “Requiem” olan parktan geliyordu.

Zaman değişti, kahramanlar değişti, ama ölümsüz müzik yaşıyor. Şef Valid Ağa yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın çok güzel seslendirdiği bu eser beğenilerek, büyük alkış aldı. Konser bitiminde Şef, Solist ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarının dinleyicilerle esenleşmesinde, dinleyiciler de ayakta uzun alkışlarla beğenilerini sundular.
Bu güzel konserin hazırlanmasında emeği geçen Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın tüm çalışanlarına, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Yönetim Kuruluna, Çukurova Devlet Senfonisi Orkestra Müdürüne, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası
Sanatçılarına, Orkestra Şefi Valid Ağa’ya Piyano Sanatçısı Lal Karaalioğlu’na, ayrı ayrı olmak üzere duyduğum mutluluğumu sunarım.Daha nice güzel konserler dinlemek üzere

Sanatla kalınız !!!

Taşar Erkol