Değişken mevsimin dinamik figürleri – Kudret Sönmez

Gökyüzünün kafasına göre takıldığı günlerdeyiz. Havaların edası hiç belli olmuyor; akşam uykuya dalıyorsun bahar, sabah kalkıyorsun kış kapına dayanmış… Abuhava artık haddini bilmiyor. Üç ay içinde dört mevsimi yaşamak mümkün.

Neyse ki sanatla uğraşanlar buna pek aldırmıyor. Atölyelerinde biçimlendirip renklendirdiklerini galerilerde paylaşmaya devam devam ediyorlar. Tuvallerini fırçalarıyla okşarken, zaman tünelinden diledikleri kompozisyonu seçip resmediyorlar.

***

Mehmet Tevfik Utku, 1959 yılında Tarsus’ta doğmuş… Halen, Adana Yüreğir İlçesi Seçim Müdürü olarak görev yapan Utku, evli ve üç çocuk babası. Yanı sıra, fırçasını ustaca kullanıyor ve detaylı resimlere imza atıyor. 9 Ocak Pazartesi günü saat 17.30’da 5. kişisel sergisini açan ressamımız, sanat hayatını şu sözlerle özetliyor:

“Resimle uğraşım küçük yaşlarda başlamıştır. İlkokulda, ortaokulda tüm çizimler, grafikler hep bana yaptırılırdı. Ama lise dönemimde, hiç istemediğim halde, ticaret lisesinde öğrenim gördüm. Ne resim, ne müzik, hiçbir sanat dersi yoktu. Fakat ben durmadım; gördüğüm, etkilendiğim her şeyin resmini çizdim. Çevremde beni yönlendiren kimse olmayınca, İktisat Fakültesi’nde üniversite eğitimimi tamamladım. İzmir’de okurken, atölyelerdeki desen kurslarına devam etmeyi de ihmal etmedim.”

TARSUS VE MERSİN YILLARI

“Tarsus Belediyesi’nde çalıştığım yıllarda, Mersin Güzel Sanatlar Akademisi yetenek sınavlarını 1. olarak aştım. Ama atölye derslerine devam zorunluluğu olduğu ve memuriyeti bırakamadığım için akademik eğitim alamadım. Fakat yılmadım. Hafta sonları Mersin Güzel Sanatlar Galerisi’ndeki resim kurslarına katıldım. İlhan Çevik Atölyesi’ndeki desen ve yağlıboya eğitimim, tarzımın oluşmasına büyük katkı sağladı. Atölyede, dünyaca ünlü ressamların eserlerinden başarılı kopyalar çalıştım.

Ayrıca, Mersin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Orçun Çadırcı Hoca’dan desen dersleri ve renk anlayışımın oluşmasına katkı sağlayan eğitim aldım. Orçun Hoca çalışmalarımı çok beğenir; ‘Çizdiğin desenler zor açıların deseni. Biz akademide senin gibi öğrencilere tanrı gözü var deriz. Ayrıca, senin sahip olduğun renk anlayışını ancak 4. sınıf öğrencilerine verebiliyoruz.’ diye övgüde bulunmuştur. Yanı sıra, Mersin’in gururu Üstat Ahmet Yeşil, çalışmalarımı yakından takip edip yol gösterici olmuştur.

Tarsus Mehmet Bal Sanat Galerisi’nde birçok karma etkinliğe katıldım. Manzara, natürmort gibi figüratif kompozisyonlara öncelik tanıdım. Son kişisel sergimi, 9 – 21 Ocak 2023 tarihleri arasında gerçekleştirdim. İlgi ve beğeni gördüğüm için çok mutluyum.”

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan