Dijital sanat aktörleri konuşuyor: Mixer

Irmak Özer

Sadece birkaç ayda değişen dünyamız elbette ekonomik olarak sarsıldı ama sanatın daha demokratik, daha ulaşılabilir ve paylaşılabilir olabilmesi için de fırsatlar doğdu. Hikayenin devamını, görüşlerine çok değer verdiğim, piyasanın aktif aktörlerinden Bengü Gün’den dinleyelim…

Mixer Galeri, kapısı genç sanatçılara açık, birkaç sanat temsil etmek yerine geniş bir genç sanatçı portföyü bulunan, dijital işleri seven, Juma Karaköy’deki fiziksel mekanının yanı sıra uzun süredir internetten de satış yapan bir galeri. Mixer’in genç ruhu ve tatlı ortamı fiziksel galerilerini diğer galerilere göre daha davetkar kılarken, çevrimiçindeki uzun süreli varlığı da farklı kitlelere ulaşmak için bir fırsat oluyordu… Zaten çevrimiçinde yer alan Mixer, pandemi başlayıp da herkes paniğe kapılmışken,bu dijital varlığı sebebiyle fiziki dünyaya bir süreliğine ara verip sanal dünyaya taşınmaya hazırlıksız değildi.

Dolayısıyla, hem başarılı, güvenilir fiziksel galeri kimliği hem de dijital kimliği olan Mixer’i bu seriye dahil etmemek imkansızdı. Dijital sanat aktörleri röportaj serisinde üçüncü konuk olan Mixer ve çalışmaları hakkında, galerinin direktörü Bengü Gün ile konuştum.

Bengü Gün

DAHA GENİŞ KİTLELER İÇİN DİJİTALDE SANAT

Röportaja geçmeden önce, serinin üçüncü röportajını da bitirmişken bir özet geçmek isterim… Bu dönem birçok sanat aktörü ile de yaptığım çevrimiçi konuşma serileri ve bu gazetede yer alan “Dijital Sanat Aktörleri Konuşuyor” yazı dizisinin (diğer konular Art50 ve Kolekta’ydı) sonucunda bazı trendlerin, davranışların da belirginleştiğini görüyoruz:

Yazının devamını okumak için tıklayın