Duyuru Sefa Ulukan

Değerli Fotoğrafseverler,

TFSF yönetimi olarak nitelikli fotoğraf kitaplarının Türkçe’ye çevrilmesi ve yayınlanması konusunda desteğimize devam ediyoruz. ESPAS yayınlarından çıkacak 2 özel kitaba daha bu desteğimizi sağladık. Yayına verildiği anda bir süre sadece TFSF üzerinden özel fiyatlarla satış imkanı olacak, çok özel fiyatlar ve şartlarda sunulacak bu hizmet ve kitaplarla ilgili detayları tfsf.org.tr de bulabilirsiniz.

Sevgilerimle. Dr. Sefa Ulukan, TFSF YK Başkanı

TFSF Desteği ile ESPAS Yayınları Tarafından Türkçe’ye Çevirilen
2 Yeni Kitap

Değerli Fotoğrafseverler,

TFSF Desteği ile ESPAS Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrilen ve baskısı yapılan kitaplara iki yeni kitap ekleniyor.

Her iki kitabında baskısı ESPAS Yayınları tarafından kısa süre içinde tamamlanarak ve satışa sunulacak. Ancak bir süre için piyasada satışa sunulmadan muhtemel ilan edilecek satış fiyatının çok altında özel fiyatlarla TFSF üzerinden edinmeniz mümkün. Maalesef ard arda gelen kağıt zamları nedeniyle bu satış fiyatlarının değişmesi mümkündür, ancak Yönetim Kurulumuzun belirlediği ve TFSF üzerinden ilan edilen satış fiyatları ikinci bir duyuruya kadar korunacaktır.

KİTAP BEDELLERİ: ( Kısa bir süre için)

Bireysel taleplerde karşı ödemeli kargo ile gönderilecektir!

Fotoğrafın Estetiği (428 sayfa):  

Yayınevi satış fiyatı 120 TL, TFSF’ye özel fiyat 75 TL+ kargo

Fotoğraf: Anahtar Kavramlar (380 sayfa) : 

Yayınevi satış fiyatı 100 TL, TFSF’ye özel fiyat 65 TL+ kargo

Dernek veya toplu taleplerde (en az 10 kitap) kargo bedelini TFSF karşılayacaktır.

NASIL TEMİN EDECEKSİNİZ?

1: Edinmek istediğiniz kitap/ların bedelini  “TFSF İktisadi işletmesi IBAN No: TR13 0006 2000 1300 0006 2953 31 – Garanti Bankası “ IBAN adresine gönderip ve açıklama kısmına “Kitap bedeli” ibaresi ile “Adınız ve soyadınızı “ yazın. 

2:Daha sonra [email protected] adresine “adınız soyadınız, istediğiniz kitap/ların isim/leri, adetleri , iletişim için gsm numaranızı ve kargo adresinizi” içeren bir mail atmanız yeterli. 

3: Dekont ve mail elimize ulaştığında, kontrol edilip size “siparişiniz alındı” maili gelecektir. 

4: Kitaplar baskıdan çıkıp yayınevinden bize ulaştığı an dilediğiniz kargo adresine ulaştırılacaktır. Kitapların baskısı süratle tamamlanmak üzere, kargolama Mart ayı son haftası ve Nisan ayı ilk haftası içinde yapılacaktır. Kitaplar baskısı bittikten sonra kısa bir süre piyasaya verilmeden sadece TFSF üzerinden bu özel fiyatlarla satışa sunulacaktır.

KİTAPLAR HAKKINDA: 

Fotoğrafın Estetiği

Yazar:  François Soulages 

Fransızcadan çeviren: Deniz Eyüce Şansal

ESPAS Yayınları

Ebat: 15,5×23,5cm

Toplam 428 sayfa  

1998’deki ilk baskısından bu yana birçok dile çevrilen ve alanında temel bir kaynak olan bu kitap, fotoğraf estetiğinin ana hatlarını çiziyor ve çok sayıda fotoğraf çalışmasının analizine ve estetik, felsefe ve psikanaliz ışığında geliştirilen yeni kavramların tanımlanmasına dayanıyor. Özellikle 1980’lerden sonra fotoğrafın geçirdiği dönüşümler ve genel olarak sanat ve edebiyatla ilişkisinin de incelendiği kitapta, fotoğrafın teknik bir iş olmaktan çıkarak nasıl sanat haline geldiği ve çağdaş sanat içindeki yeri sorgulanıyor.

Fotoğrafın gerçeklikle ilişkisi nedir? Bir fotoğraf yapıtının özelliği nedir? Fotoğraf sanatı, çağdaş sanatın kalbinde nasıl yer alıyor?

Bu temel sorulara kapsamlı cevaplar vermeye çalışan kitap, felsefi düşüncenin oldukça zayıf olduğu Türkiye’de fotoğraf ve genel olarak sanat dünyası için zihin açıcı bir çalışma…

Biyografi

François Soulages, fotoğraf estetiğinde uzmanlaşmış bir Fransız filozof, sanat eleştirmeni ve estet.1993 yılında Sorbonne Üniversitesi’nde Philosophie de la photographie actuelle (Güncel Fotoğrafın Estetiği) başlıklı teziyle doktorasını tamamladı.

2000 yılından bu yana Paris 8 Üniversitesi’nde Plastik Sanatlar bölümünde ve Institut National d’Histoire de l’Art’da (Ulusal Sanat Tarihi Enstitüsü) profesör olarak görev yapıyor ve yine Paris 8 Üniversitesi’nde EA 4010 “Görüntü Sanatları ve Çağdaş Sanat” ekibine başkanlık ediyor.

Aynı zamanda yeni ve eski görüntüler üzerine estetik ve teorik araştırmalar yapan RETINA. International’ın ve Collège iconique’inkurucusu ve başkanı. Bu bağlamda Paris’te ve dünyanın dört bir yanında konferanslar veriyor.

Ayrıca L’Harmattan Yayınevi tarafından yayınlanan “EIDOS” ve “Local / Global” adlı dizileri yönetiyor.

Şimdiye kadar yayımlanmış 50’nin üzerinde kitabı var.

Kapak Fotoğrafı:Martinique, André Kertész (1972)

ISBN: 978-605-4363-44-5

Fotoğrafın Estetiği Kitap Kapağı

Fotoğrafın Estetiği Kitap Künyesi

Fotoğraf: Anahtar Kavramlar

Yazar: David Bate

İngilizceden çeviren: Güher Gürmen

ESPAS Yayınları

Ebat: 15,5×23,5cm

Toplam 380 sayfa  

Fotoğraf çalışmasına etraflı ve kapsamlı bir giriş sağlayan Fotoğraf: Anahtar Kavramlar‘ın bu ikinci basımı, fotoğraftaki güncel değişimleri daha eksiksiz olarak ele almak için genişletildi ve güncellendi.

Fotoğraf, gündelik hayatın bir parçasıdır; haberler ve reklamlardan veri toplama ve gözetime, kişisel ve toplumsal kimliğin şekillenmesine, sürekli fotografik görüntüyle çevriliyiz. Fotoğraf türlerine genel bir bakışın ana hatlarını çizen David Bate, bu çeşitli pratiklerin nasıl temel kuramsal modelleri kodlayabileceğini ve yorumlayabileceğini inceliyor. İlk basımda yer alan türlerin – belgesel, portreleme, manzara, still life, sanat ve küresel fotoğraf – üzerinden ilerleyen bu ikinci basım, snapshot’lar ve bakma eylemi üzerine iki yeni bölüm içeriyor. Gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bölümler, ilk basımın üç katından da fazla fotoğrafla desteklenerek güncel pratikleri daha ayrıntılı olarak inceliyor ve öğrencileri hem akademik çalışmalarında hem de kendi pratik çalışmalarında ihtiyaçları olan analitik yeteneklerle donatıyor.

 “Aynı anda hem giriş niteliğinde hem de kapsamlı olmayı başaran Fotoğraf: Anahtar Kavramlar, fotoğraf pratiği ve söylemini eşit derecede bir keskinlikle inceleyerek okuyucuyu, seçtiği konunun karmaşıklıkları arasında ustalıkla yönlendiriyor.”

Geoffrey Batchen, Wellington Victoria Üniversitesi, Yeni Zelanda

“Hem fotoğrafların ne olduğunu hem de çok sayıda bağlam boyunca nasıl işlev gördüklerini anlamak için türü kavramsal bir çerçeve olarak kullanan bu temel kitap, tüm dünyada fotoğraf derslerinin dayanak noktası olmaya devam edecek.”

Erina Duganne, Texas Devlet Üniversitesi, ABD

“David Bate’in sürükleyici kitabı, fotoğraf kuramına dair hem büyük resmi hem de önemli ayrıntıları yakalıyor. Mükemmel bir başlangıç noktası olmasının yanı sıra, tekrar okumanın da karşılığını veriyor.

Lucy Soutter, Kraliyet Sanat Koleji, Birleşik Krallık

“Bu yeni basım, ilk basımda ustaca sunulan fotoğraf kuramı ve pratiğinin mirasını temel alıyor. Konuyla ilgili görsellerle güzel bir şekilde resimlendirilmiş kitapta Bate, uygulamasını ve günümüzde pratiğe uygunluğunu gözden kaçırmadan, kuramın dayandığı entelektüel zemini büyük bir berraklıkla canlandırıyor.”

Angela Kelly, Rochester Teknoloji Enstitüsü, ABD

Alanda vazgeçilmez bir rehber olan Fotoğraf: Anahtar Kavramlar, fotoğrafın toplumdaki, fotoğraf pratiği, görsel kültür, sanat, medya ve kültürel çalışmalar içindeki yerini inceleyen tüm dersler için temel okuma niteliğindedir.

David Bate, Birleşik Krallık’ta, Londra’daki Westminster Üniversitesi’nde Fotoğraf Profesörü’dür. Tanınmış bir fotoğrafçı ve yazar olan Bates, birçok makalenin yazarı ve görsel çalışmanın sahibidir. Ayrıca Photographies dergisinin eş editörüdür.

Kapak fotoğraf ©David Bate, Broken Society serisinden ‘The Irresponsible Mug’, 2014