Ekim Geçidi 2021 – Adana Sergisi devam ediyor

 “Sanatın özü ve gizi özgürlüğündedir” diyen Gülsün Erbil’in projesi “Ekim Geçidi” sergileri, 20 yıl önce GaleriX de başlamış, Atatürk’ü ve Cumhuriyet’i kendi varlık nedeni olarak gören özgün ve özgür sanatçıların katılımıyla her geçen yıl artarak devam etmektedir.

Ekim Geçidi sergileri resim, heykel, enstelasyon, seramik, video, fotoğraf, performans sanatı gibi çeşitli disiplinleri kapsayan ve birbirinden farklı söylemleri olan profesyonel ve otodidakt dünyadaki çağdaş uygarlık düzeyini yakalama çabasıyla üreten sanatçıları bir araya getirmektedir.

Galeri X’deki ilk sergiden bugüne kadar geçen süreçte 30 farklı merkezde yaklaşık eş zamanlı gerçekleşen “Ekim Geçidi” sergileri, Adana’da ilk olarak 2020 yılında gerçekleşmiş ve büyük beğeni toplamıştı. 20. Yılında “Ekim Geçidi 2021- Adana” Sergisi’nde 41 sanatçının eserlerinin yer aldığı, 41 yeni eser sanat izleyicilerinin beğenisine sunulmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde Özlem Uslu’nun küratörlüğünde gerçekleşen “Ekim Geçidi” sergisine katılan sanatçılar; Alex Raynham, Ali Düzgün, Ali Raşit Karakılıç, Ayşegül Arcan, Banu Yücel, Berk Kaya, Bülent Salderay, Claudia Schmidt, Elif Hatun Kılıçbeyli, Emre Bulut, Gülsün Erbil, Hande Bilvar, İsmail Küçükbozdol, Mehmet Erim, Mine Ceranoğlu, Mine Beşen Yalçın, Musa Hatan, Mustafa Can Kızgındemir, Mustafa Serdar Üzelgeçici, Muzaffer Tire, Müge Selçuk, Müge Suel, Mükremin Şahiner, Nini Sultan Önözden, Oben Yılmaz, Özcan Ağaoğlu, Özge Usluca Erim, Özgür Eryılmaz, Özlem Uslu, Raife Tokyürek, Serap Özergin, Serap Sevim, Sibel Nur Ener, Soner Tire, Suat Dündar, Suat Karaaslan, Şansal Erdinç, Tuğba Arabalı Koşar, Yelda Gezicioğlu, Yılmaz Çıracıoğlu, Zafer Gençaydın’dır. Sergi 15-25 Ekim 2021 tarihleri arasında hafta içi her gün ve Cumartesi öğlene kadar ziyaretçilerine açık olacaktır.

Gülsün Erbil, 19 yıl önce başlayan ilk sergilerde kübizmden, minimalizme, soyut expresyonizmden, figüratif kompozisyonlara geçişler yapan sanatçıların işleri ile sergiler açılırken; bugün daha özgün, batıya odaklı olmayan, daha kavramsal, daha çağcıl sergilere dönüşmesinin kendisini heyecanlandırdığını ve bu sergilerin kendisi için övünç meselesi olduğunu belirtmektedir.

Dünyada ve ülkemizde halen etkisini sürdüren COVİD-19 pandemisi nedeniyle sergi ziyaretçilerinin salonda maske takılı halde dolaşmaları ve sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Ziyaretçi sayısı gözetilerek, yığılmaya neden olmayacak sayıda giriş ve çıkış kontrollü olarak gerçekleşmektedir. Bununla birlikte Ekim Geçidi 2021- Adana Sergisi Eser Kataloğu Adana Büyük Şehir Belediyesi web sayfasından çevrimiçi olarak görülebilecektir.

TÜM SERGİDEKİ ESERLERİ GÖRMEK VE ESER SAHİPLERİ HAKKINDA BİLGİLERE LİNKTEN ULAŞIP SERGİYİ GEZEBİLİRSİNİZ

Ekim Geçidi 2021 – ADANA Sergi Kataloğu’nu okumak için tıklayın