Grup Sıfır Bir ”Seninle” TRT Studyoları Ankara 1991

Grubun adı Sıfırbir, yani iller listesinde birinci olan Adana’nın plaka işareti.

Tam 35 yıl önce ortaokul öğrencisi birkaç kafadar Adana’da Siyah Noktalar adıyla grubun temelini atıyorlar.

Dönemin moda müziklerini uğraşan ekip kısa süre sonra tekniklerini güçlendiriyor ve lise döneminde okullarını Milliyet Liselerarası Müzik yarışmasında finale kadar taşıyor. Lise öğrenimi takiben İstanbul’a geliyorlar ve üniversite sırasında aksatmadan müzik çalışmalarına devam ediyorlar.

1975’te Şat Yapım’da dört parçanın kaydını gerçekleştiriyorlar, ama bunları bir albümde toplamayı başaramıyorlar. Mesleklerinde ilerlerken bestelerde birikiyor ve 1989’da ilk albümleri Seninle’yi yayımlıyorlar.

Müzik basını onları keşfediyor ve yaptıkları müziği genel olarak Ortaçgil’in poplaştırılmış hali şeklinde etkileniyorlar. Liselerde orta sıralar kadar yükseldikten sonra yine bir suskunluk dönemi başlıyor ve bugüne geliniyor.

Sıfırbir, Eylül başında Vedat Somay (vokal), Hüsnü Özbey (gitar, vokal, klavye), Cabbar Akcanlı (vokal,armonika, bass) kadrosuyla yeniden ortaya çıkıp ikinci albümü kırık Kaplar Kulübü’nü Piccatura etiketiyle yayımladı. Kamil Mortaş, Melis Sökmen, Rene Macaroğlu, Okay Temiz, Serdar Akatlar, Emin Fındıkoğlu’nun da üretimine katıldığı on parçalık albüm (besteler Somay, H. Özbey ve Tankut’a ait) çizgi olarak ilk albümünün devamı niteleğinde.

Parçalar popüler söylemden uzak, sade, minik ayrıntıların peşinde giden yapıda; sound olarak da blues, caz dokunuşları ön planda Modalardan uzak, uzun soluklu çalışmalardan hoşlananlara.

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan