Hepimiz birçok kez izlememize rağmen “Hababam Sınıfı” klasiğinden vazgeçemiyoruz. Örneğin ben televizyonda her karşıma çıktığında ekranın karşısına pür dikkat geçip, sanki ilk kez izliyormuşum gibi heyecanlanıyorum. Peki filmin büyüsünün hala bozulmamasındaki sebep nedir? Neden hala bu kadar ilgi görüyor?

Bu sorular farklı soruları doğuracağından ben size “Hababam Sınıfı” klasiğinin nasıl ortaya çıktığını anlatmak istiyorum. “Hababam Sınıfı”nın yazarının Rıfat Ilgaz olduğunu, Ertem Eğilmez tarafından filme alındığını hepimiz biliyoruz. Ancak araştırmalarım sonucunda Hababam’ın ortaya çıkmasına neden olduklarını öğrendiğim iki kişiyle başlamak istiyorum yazıma.

Adana Erkek Liseli Turhan ve İlhan Selçuk kardeşler 1956’da Dolmuş Dergisi’ni yayımlamaya karar verirler. Ne rastlantıdır ki derginin ilk sayısı Adana’nın kurtuluş tarihine denk gelir. Bu mizah dergisinde kimler yoktur ki: Aziz Nesin, Melih Cevdet Anday, Hasan İzzettin Dinamo, Çetin Altan, Altan Erbulak, Semih Balcıoğlu, vb. Dönemin politik ortamından ötürü herkes “Vites”, “Dişli”, “Kriko” gibi takma adlar kullanırlar.

Peki Rıfat Ilgaz hangi takma adı kullanacaktır 

Selçuk Kardeşler yakın dostları Rıfat Ilgaz’ın da Dolmuş Dergisi’ne gelmesini isteyince Ilgaz, “Stepne” (Yedek Lastik) takma adını seçer. İlhan Selçuk, Ilgaz’dan bir yazı dizisi ister.  Ünlü “Hababam Sınıfı” böylece doğar. Turhan Selçuk’un benzersiz çizimleri öyküleri daha da güçlendirir. Herkes Stepne’nin kim olduğunu merak etmeye başlar.

Yazının devamını okumak için tıklayın